Wpis z mikrobloga

Dziczyzna w sosie śmietanowo-kaparowym na białym winie według mnie.

Składniki:
- 500g łosia, sarny, albo dzika
- 1 marchew
- 3 cebule czerwone
- trochę boczku
- słoik kaparów
- śmietana tłusta, duże opakowanie
- wino białe francuskie wytrawne

Przygotowanie:
- dzień przed mięso pokroić w kostkę
- mięso zalać dwiema szklankami wina
- dodać wyciśnięty ząbek czosnku, jałowiec, oregano, lubczyk, cząber, kminek mielony, gałkę muszkatołową, bazylię, rozmaryn w zmiennych proporcjach (zależy od gustu, gałki i lubczyku powinno być najmniej, oregano może być dużo)
- mięso włożyć do lodówki
- pokroić cebulę i marchew w drobne kawałki
- pokroić boczek
- usmażyć warzywa na boczku
- warzywa umieścić na talerzu
- pokroić boczek
- obsmażyć mięso, w środku powinno być surowe
- mięso położyć na inny talerz
- wlać wino z marynaty na patelnię
- dodać warzywa
- rozgrzać zawartość, ale nie gotować
- dodać mięso
- dolać wina według potrzeb
- zagotować i potem na małym ogniu gotować 3-4 godziny.
- pod koniec dodać śmietanę i kapary
- czekać aż się zredukuje

Dziczyzny nie powinno się przyrządzać z białym winem, bo to nie zgodne ze sztuką, ale ja przyrządzam czasami.

#kuchnia #protip #gotujzwykopem

--
Wszystkie nieodpowiednie komentarze będą usuwane
  • 15
@PePeHa: jeden rodzaj, wybierz ten, jaki masz, albo użyj cielęciny, a jak nie masz to wołowiny (w każdym sklepie), a jak ograniczają Cię koszty, to wieprzowiny.

Gdyby to były trzy rodzaje, to by wyszło 1,5kg mięsa i to by było o niebo za mało innych dodatków.

Z mięsem jest tak, że możesz użyć zawsze gorszego, ale nie będzie takie dobre (np. kurczaka zamiast kaczki).
@PePeHa: można tak samo robić, to jest duszone mięso w śmietanie z kaparami na białym winie, więc każde mięso będzie dobre, koniec końców, jeśli chcesz. Przepis jest na tyle długi i skomplikowany logistycznie (przygotowania dzień przed), że według mnie wart jest tylko tych, ew. cielęciny.
@Infrass: AOC reguluje prawo Francji (i UE, bo Francja to wymogła), więc każde wino AOC będzie spełniało wymogi. To oznacza, że jest skądś i to jest dobry region dla wina (w praktyce).

To działa też z oscypkami - nie można go robić np. na Mazowszu, a i Górale musza go robić według zasad (on też jest o ile wiem AOC). Dzięki temu wiesz, czy kupujesz oscypek, który jest oscypkiem, czy serek