Wpis z mikrobloga

"Kanał Panamski to jedna z najważniejszych dróg wodnych na świecie. 80-kilometrowy kanał łączy Ocean Atlantycki z Pacyfikiem i blisko 160 krajów z całego świata skracając wydatnie czas i trasę podróży oraz czyniąc ją bezpieczniejszą. Rocznie pokonuje go ok. 14 tys. statków. Zbudowano go w latach 1904-1914, a 15 sierpnia 2014 r. przypada 100. rocznica jego otwarcia.

Po francuskim niepowodzeniu przy budowie kanału w latach 80. XIX wieku (ostateczne fiasko nastąpiło w 1894 roku po 13 latach prac; przyczyny: złe rozpoznanie hydrogeologii terenu, błędy techniczno-inżynieryjne i wysoka śmiertelność robotników; szacuje się że zmarło ponad 22 tys. osób), projekt podjęli Amerykanie nabywając na mocy porozumienia z Panamą - tuż po jej oderwaniu od Kolumbii - prawa do budowy i administracji strefą oraz pozostawioną przez Francuzów infrastrukturę.

Budowa Kanału zajęła 10 lat wypełnionych drążeniem, kuciem, wybuchami dynamitu, walką z malarią i żółtą febrą, przeciwdziałaniem osuwaniu terenu i powodziom, pogłębianiem i wywozem urobku. Z samego najwęższego odcinka Kanału, tzw. Culebra Cut, wywieziono 150 mln m3 skał i ziemi, a w ciągu 8 lat zużyto ponad 20 mln kg dynamitu. Śmierć poniosło kolejne kilka tysięcy osób, a całkowity koszt konstrukcji szacuje się na ok. 375 mln dolarów."

Artykuł
Galeria
Galeria

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #fotohistoria #budownictwo #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria
myrmekochoria - "Kanał Panamski to jedna z najważniejszych dróg wodnych na świecie. 8...

źródło: comment_Rc2edJw8evYDM0Yggsx1KrfmjwqS0nKR.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
A po co te śluzy. Nie lepiej by było po prostu przekopać, poziom oceanów by się wyrównał i spokój, a tak to tracą sporo czasu na tych śluzach całych.
  • Odpowiedz
jak najbardziej na to wpadli, ale skończyło się to bankructwem wykonawcy.


@LDevil: Chcesz powiedzieć że Francuzi naprawdę chcieli "wyrównać poziom oceanów" i nie planowali użycia śluz!?
  • Odpowiedz