Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu do warsztatu przyjechal starszy Pan, chodził o kuli. W rozmowie przyznał się ze piec lat temu dostał paraliżu całej lewej strony ciała. Przyszedł o kuli, swoją lewą noge ciągnął po ziemi. Po tych kilku latach rehabilitacji zdecydował się wsiąsc do auta i być samodzielnym. Auto ma skrzynie automatyczną nie musi używać lewej nogi, tak samo z wycieraczkami wlacza je sprawną prawą reką. Problem był jeden, nie potrafi wlaczac kierunkowskazów, bał sie jezdzic bo to dla niego niebezpieczne, tak stwierdził.
Starszy Pan miał już dosyć użerania się z NFZ o dofinansowanie o specjalny modul wraz z pilotem na kierownice gdzie bezprzewodowo mogłby wlaczac kierunkowskazy. Taki moduł dedykowany zapewne kosztuje cholerne pieniadza wiec sie nie dziwie, że starszego Pana nie było stac na samodzieny zakup tego urzadzenia.
Powiedziałem, że pomoge i cos wymyslimy.
Tak jak powiedział, przyjechal do mnie bo tylko u nas widział ostatnia szanse na pomoc. Spytał sie czy zaminie mu manetki od kierunkowskazow i wycieraczek miejscami. Oczywiscie jest to nie mozliwe.
Powiedziałem, że pomoge i cos wymyslimy.
Wtedy wpadlem na pomysł aby zamontowac najzwyklejszy sterownik zamka z odpowiednim programem. Szybki telefon do producenta sterownikow z pytaniem czy mi napisze program do tego sterownika. Stwiedził, ze nie ma problemu.
I tak dziś zamontowałem sterownik a pilota umiescilem na kierownicy wedlug uznania starszego Pana. Guzikem otworz wl/wyl lewy kierunkowskaz a guzikiem zamknij prawy kierunkowskaz. Dodatkowo obok zegarów sa diody, ktore sygnalizują ktora strona jest wlaczona. (elektronika nie pozwala wlaczyc na zegarach bo nie dostaje informacji od modulu BCM)
Zapewne komuś z was niespodoba sie takie rozwiązanie, ale zamysł był taki ze ma działac a nie wygladac.

Tego mu brakowało do normalnej i bezpiecznej jazdy. Widok łez szczescia Pana jest bezcenny.


#cartechnik #samochody #motoryzacja #pomagajzwykopem
kisiel119 - Jakiś czas temu do warsztatu przyjechal starszy Pan, chodził o kuli. W ro...

źródło: comment_4btzuykKvjWCgS7b974CRMuVpQTT2vH6.jpg

Pobierz
  • 100
  • Odpowiedz
@kisiel119: Mirku, grzebie dość sporo w tych 307. Ostatnio dorobiłem moduł autostradowych kierunkowskazów i znam je od podszewki w tym aucie. Da się to zrobić tak żeby fabrycznie migało na zegarach.
  • Odpowiedz
@kisiel119: może można to było załatwić na 5 innych sposobów ale co z tego? zawsze pod takimi akcjami est wysyp fachowców, ale docenić należny zaangażowanie i pewnie robotę za free, nawet jeśli nie za free to na bank nie po normalnych stawkach. Miło się to czyta. Czasem w firmie też poświęcam mega dużo czasu, aby ogarnąć komuś coś po kosztach, ale zawsze jakoś miło się robi. Tak trzymaj Mirku!
  • Odpowiedz
@kisiel119: Chciałbym zapytać dlaczego nie wpiąłeś się w miejscu manetki i zwykłymi przełącznikami? Musiało to być radiowo?

Następnym razem pisz to na arduino takie coś skrobnąć to bez problemu a koszty niższe niż tej centralki i w tym przypadku "miganie ledem" bedzie bardzo przydatne i pożyteczne.
  • Odpowiedz
@kisiel119:
Sztuka dla sztuki to wiercenie dziur w zegarach i robienie kabli do kierunkowskazów. Trzeba było odkręcić kierownicę i zrobić zwarcie na krótko przełącznikowi który fizycznie kierunek włącza.

Nie wiem też po co dzwoniłeś z jakimiś sztukami do producenta, trzeba było kupić na allegro normalny moduł radiowy z przekaźnikiem bistabilnym i pilotem, koszt ~55 zł + kable + robocizna (rozebranie kierownicy i spięcie kabli).
  • Odpowiedz
nagłe zajechanie drogi przez innego uczestnika ruchu czy wtargnięcia na jezdnię przez pieszego..


@gajus: Napisane wyżej odnośnie innego uczestnika ruchu. Pieszy? A co to człowiek w samochodzie jest odpowiedzialny za głupote innych? Jak człowiek wysiada z samochodu i staje sie pieszym to już jest niepełnosprawny? Bądźmy konsekwentni, albo piesi mają równe prawa albo grupa inwalidzka i zakaz wsiadania do samochodu, również w przyszłości. Powinni wprowadzić deklaracje - jak ktoś chce być
  • Odpowiedz
Czas reakcji nie będzie miał dużego znaczenia. On nie spowoduje wypadku, co najwyżej ktoś mu zajedzie drogę i nie zdąży wyhamować ale to nie będzie jego wina.


@kwanty: Co najwyżej jakieś dziecko wybiegnie mu przed samochód na pasach i nie potraci go lekko, tylko zabije, bo nie zdąży zahamować. Ale przecież wszystko gra.
  • Odpowiedz
Super że są ludzie chcący pomagać. Ale zadajmy sobie pytanie, nie z antypatii do ludzi niepełnosprawnych,a z czystego pragmatyzmu: czy na pewno ludzie z tak poważną wadą jak paraliż jednej strony ciała powinni mieć w ogóle prawo do kierowania pojazdem? Bo sorry, ale dla mnie raczej nie.
  • Odpowiedz
@mysz0n: ja #!$%@?ę, człowiek zrobi coś pożytecznego, tak mi się chociaż wydaje,to i tak zawsze znajdzie się jakaś menda która wytknie błędy lub co gorsza która by zrobiła to lepiej siedząc przed komputerem oczywiście. Dzięki takim wykopkom zawsze się odechciewa robić coś pozytywnego. Ale dla ciebie podziękowania za zrozumienie :)

@bi-tek: dla ciebie może i programowanie to łatwa sprawa. Ja takich rzeczy nie potrafię więc znajomy przerobił program pod zwykły
  • Odpowiedz
@kisiel119: Chyba się źle zrozumieliśmy bo zapomniałem przecinka (,) gdybyś miał podobną sytuacje to pisz do mnie a Ci pomogę takie coś na najprostszym arduino zrobić i koszty wielokrotnie mniejsze.

Nie odpowiedziałeś mi czemu sie nie wpiąłeś pod kabelki oryginalne i jakieś 2 przyciski bistabilne - było by jeszcze prostsze.
  • Odpowiedz