Wpis z mikrobloga

Mówi się, że zakaz handlu w niedzielę spowoduje zmniejszenie wśród sklepów potrzeb pracownicznych i zwalnianie pracowników. Tylko podobo od niedawna brakuje na naszym rynku pracownicznym rąk do pracy i będzie się to pogłębiać. Danie więc wolnej niedzieli zmniejszy te braki. Teoretycznie sklepy mogłyby zamknąć się w niedziele już teraz skoro brakuje pacowników, ale ciężko to zrobić jeżeli na rynku panuje konkurencja, inni są otwarci w ten dzień, a jest to obecnie jeden z największych dni handlowych. Przesunięcie tego dnia i danie jednego dnia w tygodniu wolnego od zatrudniania może więc pomóc.

#polityka #4konserwy #neuropa #gospodarka
  • 28
@mopo: z resztą powiedz mi jak mam w inny dzień zrobić zakupy gdy jestem w delegacji od poniedziałku do soboty :) jak mam pojechać z żoną i dzieckiem lvl 4 miesiace w inny dzień na zakupy? Całe szczeście że częściowo problem rozwiązuje dostawa z tesco, jednak nie wszystko tam kupisz.
@BojWhucie: Dobrze jeszcze niedawno mogliśmy dyskutować na temat tego "czy kobiety powinny nosić spodnie". Jak jestem za pełnym progresywizmem społecznym, odrzuceniem tradycji i wprowadzeniem globalizacji w życie tak nie mogę się zgodzić że ingerowanie w to kiedy i jak sklep ma być otwarty może być odgórnie ustalane przez rząd.
@Lavie: ja nie mogę się zgodzić na "oczekiwania rynku" bo to rynek 150 lat temu wymuszał zatrudnianie dzieci w kopalniach bo mało jadły i wciskały się do wąskich chodników. Rynek wymaga regulacji żeby nie był dżunglą w której silny pożera słabych. Zresztą moja siostra pracuje w centrum handlowym i ten zakaz sobie bardzo chwali.
@BojWhucie:

Bo to rynek 150 lat temu wymuszał zatrudnianie dzieci w kopalniach bo mało jadły i wciskały się do wąskich chodników


Pełna zgoda. Są pewne normy i zakazy ale nie można się wprowadzić w ślepy zaułek który będzie nakazywał nam na regulację wszystkiego. W drodze rozwoju oceniamy różne rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Według mnie jesteśmy już na tym poziomie kiedy rozporządzenia typu "zakaz handlu w co drugą niedzielę" są idiotyczne.
@ZaplutyKarzelReakcji:

ZAKAZ handlu w niedziele to jest czysty zamordyzm, głupota ekonomiczna


I znowu muszę to napisać: pełna zgoda.

Tak jak pisałem wcześniej mało jest sklepów które wymagają od pracowników pracowania całe #!$%@? siedem dni w tygodniu. Jeśli takie są to powinny być w jakiś sposób karane jeśli zmuszają pracownika do pracownika tyle dni. Sam zakaz handlu jest idiotyczny i nigdy u mnie nie będzie u mnie na niego zgody.
@Lavie: co ci przyjdzie z wolnego poniedziałku jak dzieciaki w szkole a mąż w pracy, ani na lody ani do parku z nimi nie pójdziesz. Serio jak ktoś musi sobie browara kupić małe sklepy będą otwarte, a zamiast snuć się po centrach handlowych lepiej zająć się czymś ciekawszym.
@BojWhucie: W Holandii jest zwyczajnie krótszy czas działania sklepów i się sprawdza, a wydaje mi się rozsądniejszy.

ani na lody ani do parku z nimi nie pójdziesz.


Jeśli zakaz dotyczy tylko centrów handlowych, to jest jeszcze bardziej idiotyczny niż myślałem. Przecież każdy (nie licząc osób dorabiających się, które wolą pracować dłużej i więcej zarobić) chciałby wolne.

a zamiast snuć się po centrach handlowych lepiej zająć się czymś ciekawszym.


Ale nie możesz
@BojWhucie: powiedz mi, czy ty naprawdę #!$%@? nie widzisz różnicy między państwowym przymusem na coś, a przymusem wynikającym z dobrowolnego zobowiązania w umowie o pracę? nawet ciężko to drugie nazwać przymusem. to jakby spłatę #!$%@? pożyczki nazywać przymusem.
nawet w biedronce jak robisz w niedziele to sobie odbijasz we wtorek czy w inny dzien tygodnia, nikt nie #!$%@? 7 dni po 12h, tzn pewnie jacys chętni są ale to nie przymus


@Lord6Infamous: No tu właśnie jest problem z mojego posta. Sklep potrzebuje więcej pracowników, a tych brakuje. Jeden robi 5 dni w pon-pt, drugi w śr-niedz, więc trzeba więcej pracowników.
ale o czym wy w ogóle rozmawiacie. ZAKAZ handlu w niedziele to jest czysty zamordyzm, głupota ekonomiczna i populizm. Gdyby chodziło o pracowników to można wprowadzić po prostu takie przepisy, że KAŻDY pracownik sieci handlowe ma mieć zagwarantowane dwie niedziele wolne. Wtedy sklepy byłyby otwarte a pracownicy mieliby swoje niedziele.


@ZaplutyKarzelReakcji: Przecież zgodnie z tym co napisałem w oryginalnym wpisie wymusza to zatrudnienie większej ilości osób.