Wpis z mikrobloga

Łódź międzywojenna - Stary Teatr Wielki

Powszechną opinią o Łodzi jeszcze sprzed wybuchu I wojny światowej był pogląd, że w mieście inicjatywy związane z kulturą wysoką napotkają na trudności, przez co jej rozwój będzie utrudniony. Nie były to opinie nieuzasadnione ponieważ w mieście przemysłowym, z nieliczną jeszcze inteligencją, a ogromną rzeszą robotników, wśród których wielu nie potrafiło pisać i czytać - nie było rzeczywiście warunków do podejmowania ambitnych projektów kulturalnych. Ewentualni odbiorcy, którzy jednocześnie mogli wspomóc rozwój kulturalny miasta, czyli wielcy przemysłowcy, zazwyczaj kierując się snobizmem wybierali Warszawę lub popularne miasta zagraniczne jak chociażby Wiedeń na miejsce doznań kulturalnych.

Jednak perłę na kulturalnej mapie Łodzi stanowił, zupełnie jak teraz - Teatr Wielki. Wzniesiony został w 1901 r. i mieścił się przy ul. Konstantynowskiej 14/16 (obecnie ul. Legionów). Budynek został ufundowany przez Fryderyka Sellina, ojca łódzkich teatrów, a zaprojektowany przez żydowskiego architekta, związanego oczywiście z Łodzią - Adolfa Zeligsona.

Budynek był imponujący, posiadał salę główną o pojemności 1250 widzów, większą niż w analogicznym Teatrze Wielkim w Warszawie i kameralną salę koncertową na 300 miejsc. Ponadto scena była wyposażona w mechanizm obrotowy przez co można było wprowadzać na nią większe dekoracje, a nawet wozy konne. Posiadał również centralne ogrzewanie i oświetlenie zasilane z sieci elektrycznej.
Na scenie występowały grupy teatralne polskie, niemieckie i żydowskie, na deskach scenicznych występowało wielu wybitnych artystów.

Teatr spłonął w 1920 r. kilka lat po odzyskaniu niepodległości. Ze względów finansowych Teatru Wielkiego nie odbudowano. Koncepcje pozostały w głowach architektów, a gotowe projekty w archiwach. Na budowę nowego gmachu przewidywano plac Dąbrowskiego. Inwestycja została zrealizowana już w innych realiach politycznych i społecznych.

#lodz #historia #kultura #teatr #architektura
lesio_knz - Łódź międzywojenna - Stary Teatr Wielki 

Powszechną opinią o Łodzi jes...

źródło: comment_t8PGoG2Ytg1Y4OO605jcHTCRiALappjL.jpg

Pobierz
  • 6
@GhostxT: W gazecie Rozwój z 21 października 1920 r., dzień po pożarze jest jedynie wzmianka o tym, że "[...]o godzinie 8-ej wieczorem ukazały się płomienie na dachu Teatru Wielkiego". Specjalnie więcej informacji dot. przyczyn przynajmniej na łamach tego czasopisma brak. Być może inne tytuły opisywały to dokładniej, ale nie wiem, nie szukałem specjalnie.

Rozwój. 1920-10-21 No 280
http://bc.wimbp.lodz.pl/dlibra/publication?id=11567&tab=3