Wpis z mikrobloga

Hej,

Dziewczyna ma laptop Samsung R540 z Intel Core i3 M 380 2,53GHz, 3GB RAM i dyskiem 320GB. Od jakiegoś czasu laptop działa jak krew z nosa - bardzo długo się włącza, operowanie po systemie, włączanie programów czy przeglądanie folderów trwa równie długo i irytująco.

Specyfikacja taka sama jak tutaj: https://www.komputronik.pl/product/115690/samsung-r540-np-r540-ja06pl-.html

Na laptopie był robiony całkowity format i zainstalowałem Windows 10 - dziewczyna korzysta tylko z przeglądarki, playera muzyki, filmów, Spotify i nic więcej. Problem występuje nadal. Nie jest raczej zainfekowany wirusami, skanowałem go, czyściłem, korzystałem Malwarebytes + dziewczyna jest kumata i nie wchodzi na dziwne strony.

W najgorszych momentach jak sprawdzam menadżer zadań to czasami dysk skacze do 100%, pamięć RAM w chwili pisania tego posta jest na poziomie 80% przy 15 włączonych kartach w Chrome, Avast, Malwarebytes. Sprawdzałem dysk programem HD Tune i pokazał tylko 3 bad sectory.

Mamy 160zł rabatu w sklepie Empik i zastanawiam się nad zakupem dysku SSD wraz z adapterem:

http://www.empik.com/dysk-twardy-ssd-adata-ultimate-su700-3d-120-gb-sata-iii-560-mb-s-adata,p1144334262,elektronika-p

http://www.empik.com/adapter-5-25-2-5-slim-9-5-mm-gembird-mf-95-01-gembird,p1148158031,elektronika-p

W tym wypadku miałbym dwa dyski - 120GB SSD na system i 320 GB na filmy, zdjęcia itp..

Czy takie rozwiązanie zauważalnie zwiększy wygodę korzystania z tego laptopa czy to już jest taki złom, że nie ma co w niego inwestować? Sam kupiłem dysk SSD do swojego sprzętu (młodszego o wiele wprawdzie bo i5 i 8GB RAM na PC) i wydajność i szybkość działania wzrosła ogromnie.

Nie ma aktualnie możliwości na kupno nowego laptopa.

@Pustulka, może Ty coś doradzisz?

#laptopy #komputery #ssd #informatyka
Vojak - Hej,

Dziewczyna ma laptop Samsung R540 z Intel Core i3 M 380 2,53GHz, 3GB ...

źródło: comment_eAu3ws9dnMOnOIRTwEwjkURFQSDCBHG9.jpg

Pobierz
  • 11
@Vojak: wymiana dysku na ssd będzie bardzo dobrym pomysłem, pewnie hdd jest do wyrzucenia jak tak laguje
dodatkowo przeczyścić kompa fizycznie

ale po 3GB ramu to się cudów nie spodziewaj, sensowne minimum dzisiaj to 4
@Vojak: zasyfiła zapewne lapka instalowaniem wszystkiego co wpadło w ręce, plus praca na koncie administratora i zbieranie wszelakiego syfu z netu... dysk SSD i reinstalacja systemu... dołożył bymm też ramu

Cofam to co wyżej napisałem... windows 10 i wszystko jasne :D ... zainstaluj 7ke :D
via Android
  • 0
@Balthum
@rdy
@RobertKowalski komputer jest niedawno po formacie, na 320gb dysku zajęte jest 90gb, system nie jest niczym zasyfiony bo z komputerem często mam do czynienia i nic na to nie wskazuje plus wiem, że dziewczyna sama nic nie instaluje ani ściąga.

Z tym Windowsem to nie wiem do końca bo w moim przypadku akurat przejście na Windows 10 wyszło na plus.
@Vojak: Sprawdź temperatury, możliwe że i tak #!$%@? już procesor jeszcze się dodatkowo throttluje.

a hd tunem sprawdź prędkość dysku a nie bad sectory.

do tego jak masz 80% ramu zajętego to też do dupy, po ch ci ten Malwarebytes? W chromie ile zakładek otwartych, ile bierze chrome łącznie? może warto zmienić przeglądarkę i wtedy zobaczyć, avasta też wyłącz na chwilę i wtedy zobacz może zauważysz poprawę i będziesz miał winnego.
@Vojak: miałem ten model i... nadal działa. Tylko jakieś 3 lata temu wymieniłem dysk na ssd 120gb cruciala jakiegoś. Dostał drugą młodość. Inna sprawa to warto go przedmuchać przez otwory wentylacyjne w prawym górnym rogu
@Vojak: nie słuchaj mędrców powyżej. Dziesiątka działa... różnie. Wszystko zależy od kompilacji samej dziesiątki jak i od tego jak ją ustawisz. Na 3 GB ramu rzeczywiście może być różnie, ale da się zrobić, że będzie działać szybko, odezwij się na PW to Ci napisze więcej.
pamięć RAM w chwili pisania tego posta jest na poziomie 80% przy 15 włączonych kartach w Chrome


@Vojak: Zainstaluj jej firefoxa quantum, chrome jest bardziej zasobożerny. Okrojona 7 z powyłączanymi bajerami jak efekty graficzne, aero i dźwięki oraz zbędne usługi też będzie lepsza.

Mamy 160zł rabatu w sklepie Empik i zastanawiam się nad zakupem dysku SSD wraz z adapterem:

Ten to odrobinę lepszy wybór: http://www.empik.com/dysk-sshd-adata-ultimate-su800-2-5-128-gb-sata-iii-560-mb-s-adata,p1137836841,elektronika-p
2x4GB ramu powinieneś do niego dokupić