Wpis z mikrobloga

Dobry zwyczaj- nie zbieraj i nie jadaj grzybów blaszkowych!
Wśród grzybów gąbczastych (z poduszką pod kapeluszem) w Polsce rosnących nie ma grzybów śmiertelnie trujących, możemy co najwyżej trafić na tzw. szatana, który ma bardzo gorzki smak i psuje smak potrawy, a niektóre powodują dolegliwości jelitowe, ale śmiertelnie trujące nie są.
Natomiast grzyby śmiertelnie trujące mają blaszki i łatwo je pomylić z jadalnymi grzybami blaszkowymi.
Poniżej śmiertelnie trujący, odpowiedzialny za większość śmiertelnych zatruć w Polsce- muchomor zielonkawy. Przez niedoświadczonych grzybiarzy bywa mylony z gąską zielonką (Tricholoma equestre), gołąbkiem zielonawym (Russula virescens), muchomorem cytrynowym (Amanita citrina). Młode, słabo wybarwione okazy mogą też być pomylone z pieczarkami.
Najbardziej trujący jest w Polsce jednak muchomor sromotnikowy, jest najbardziej trującym organizmem naturalnie żyjącym w Polsce.
Wystarczy jeden owocnik – 50 g – by wytruć całą rodzinę. W Polsce w naturze nie ma równie silnej trucizny
Nie należy więc lepiej zbierać grzybów blaszkowych w ogóle.

#grzyby #ciekawostki #porady #bezpieczensto #nauka #kuchnia #swiat
Pobierz johanlaidoner - Dobry zwyczaj- nie zbieraj i nie jadaj grzybów blaszkowych!
Wśród gr...
źródło: comment_RoQPeaY1toGPUFwbkFInaECmpkuayKWF.jpg
  • 25
@johanlaidoner ogólna zasada jak najbardziej prawdziwa ale co roku słyszy się że ktoś umarł bo pomylił tego muchomora z kanią. Nie jestem grzybiarzem ekspertem ale kania od muchomora sromotnikowego różni się w każdym stadium wzrostu. Ludzie są albo ślepi albo głupi albo zachłanni i co gorsza dają jeszcze do jedzenia niepewne grzyby dzieciom. Takim osobom raczej żadne ostrzeżenia nie pomogą.
@Metiu1231: I gdzie go spotkasz? W dwóch stanowiskach w górach. W Polsce nie ma śmiertelnie trujących grzybów z gąbką, a jak zbierasz blaszkowe, to co drugi taki może być. Tak realnie, bo jedyne co Ci się trafi to goryczak, ale on jest po prostu gorzki. Znam się na grzybach tak, że wiem co to maślak, i prawdziwek i koźlarz. Zbieram tak grzyby 10 lat. I jakoś żyje nic mi się jeszcze
@Stragan Ostatnio dla trola wrzuciłem zdjęcie muchomora sromotnikowego na fejsa z podpisem, że patrzcie, jaka piękna kania, zaraz ją zjem xD. Połapały się może ze 2 osoby, a reszta lajkowała jak leci xD.

Później wrzuciłem to samo zdjęcie na mirko i odzew był już trochę bardziej świadomy. Możesz obczaić w mojej historii. Ale generalnie ostatnio takie okazałe muchomory znalazłem, że jeśli ktoś się nie zna, a jest zbyt pewny siebie, to jestem
@johanlaidoner: Bo ludzie to debile i zbieraja po pijaku albo kiedy uslysza cos od szwagra przy kielichu. Zbieralem zawsze kanie, zielonki, opienki, rydze i pewnie jeszcze inne, ktorych nie pamietam. Wystarczy miec jakakolwiek wiedze na ten temat albo chodzic z atlasem, bo trudnosc w rozroznianiu grzybow trujacych od jadalnych jest na poziomie jagoda lesna a wilcza.
@Stragan

ogólna zasada jak najbardziej prawdziwa ale co roku słyszy się że ktoś umarł bo pomylił tego muchomora z kanią. Nie jestem grzybiarzem ekspertem ale kania od muchomora sromotnikowego różni się w każdym stadium wzrostu. Ludzie są albo ślepi albo głupi albo zachłanni i co gorsza dają jeszcze do jedzenia niepewne grzyby dzieciom. Takim osobom raczej żadne ostrzeżenia nie pomogą.


Bo to raczej durni dziennikarze sobie dopowiadają, muchomor sromotnikowy najczęściej jest mylony
@johanlaidoner: ja #!$%@?. Borowik szatanski to nie to samo co goryczak. Może macie jakas nazwe regionalna, ale to nie to samo! W tak ważnych sprawach najpierw sprawdz o czym piszesz, zamiast wprowadzac ludzi w blad. Jeszcze tyle plusow ( ͡° ʖ̯ ͡°)