Wpis z mikrobloga

czy jest na sali lekarz?
mam 25 lat i TSH na poziomie 2,61. mój lekarz rodzinny, do którego poszłam z wynikami badań, nie zauważył niczego niepokojącego (wynik jest podobno w normie). od współlokatorki dowiedziałam się jednak, że jej pani endokrynolog powiedziała jej, że dla naszego wieku odpowiedni poziom TSH to max 1-1,5. mam sporo objawów niedoczynności tarczycy. jest to możliwe, że choruję, mimo że wyniki teoretycznie ok, a mój lekarz to przegapił?
do endo i tak zamierzam się wybrać, ale u mnie w mieście bardzo długo się czeka (nawet prywatnie), więc może wy mi dacie jakiś trop ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#tarczyca #tsh #hormony #medycyna
  • 29
  • Odpowiedz
@Zmorka: no ja właśnie też myślałam, że w normie, a tu mojej współlokatorce zdiagnozowali niedoczynność - a też podobno była w normie, porobili więcej badań, jakieś usg itp i wyszło. dwa lata się męczyła, zanim dostała leki.
  • Odpowiedz
@pollyanna: chyba też się zapiszę do endo, ale kolejki to jest masakra. W ogóle zaczęłam jeszcze raz przeglądać te moje badania i wychodzi, że kilka wyników mam powyżej normy, nie wiem dlaczego lekarz pierwszego kontaktu to zignorował.
  • Odpowiedz
Ft4 masz normę pewnie od ok. 12 do 22 ? Ja na Twoim miejscu na pewno poszlabym do endokrynologa dodatkowo robiąc badania przeciwciał anty tpo oraz anty tg w kierunku chorób zapalnych tarczycy. Póki co proponowalabym wspomóc tarczyce suplementacja selenu i cynku, które to mają na nią pozytywny wpływ. Ja sama choruje od ponad 3 lat i najlepiej się czuje na granicy tsh 0,3-0,5 i mimo niskiego tsh wolne hormony nie są
  • Odpowiedz
@Zmorka: mi lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że mam zacząć biegać, jak się zepnę to za rok przebiegnę maraton xD a mam bardzo dużo niepokojących objawów
  • Odpowiedz
@annmolly: To nie wynika z ignorancji. Mamy bardzo dobrych specjalistów. Polscy lekarze nie są ignorantami, ale to doświadczysz jedynie idąc prywatnie, płacą normalnie za usługę. Jej lekarz prawdopodobnie wiedział, że powinna dla spokoju pójść do endokrynologa, ale skierowania nie dał. Dlaczego?
Otóż lekarze rodzinni u nas nie wysyłają na badania, nie ślą do specjalistów, nie poświęcają odpowiednio dużo czasu pacjentowi z prozaicznego powodu - pieniędzy.
Gdyby pracował tak jak powinien -
  • Odpowiedz
@mafiozorek3: czuję się niezbyt dobrze, żeby nie powiedzieć #!$%@? - biegam po lekarzach (prywatnie) od jakiegoś czasu praktycznie non stop, do endo też chcę iść prywatnie - kolejka na 3msc czekania. życie.
a mój rodzinny niestety nawet nie polecił mi pójścia do specjalisty, tylko założył, że skoro jestem młoda, to z pewnością przesadzam. nawet nie zwrócił mi uwagi na to, że coś może być w ogólnej normie, ale do mojego wieku
  • Odpowiedz
@mafiozorek3 opiekę zdrowotną znam od podszewki bo sama jestem jej członkiem. I pomimo płacy pielęgniarek jaką otrzymuje i braku czasu nie jestem obojętna na potrzeby pacjenta. Wszystko zależy od ludzi :) poza tym lekarz rodzinny może kierować na badania jest ustawa którą równoznaczne mówi na jakie. Jednak często tego nie robią, sama spotkałam się z odmową, dopóki nie swignelam przed oczami prawną podstawą. No sorry nie o takie służbę zdrowia walczyłam:) znam
  • Odpowiedz
czy jest na sali lekarz?

mam 25 lat i TSH na poziomie 2,61. mój lekarz rodzinny, do którego poszłam z wynikami badań, nie zauważył niczego niepokojącego


@pollyanna: Nie jestem lekarzem. Ale nieco się orientuję bo endokrynolog u której się leczę nieco podpytałem. Dla facetów w sile wieku norma to jakieś 0,4 do 2,5. Kobiety w wieku rozrodczym to chyba tylko 0.4 do 1,5. W ciąży i przy menopauzie jest chyba nieco
  • Odpowiedz
Każde laboratorium ma inne zakresy wartości referencyjnych.

Więc nie słuchaj co tam koleżanka gada tylko skonsultuj to z lekarzem.


@paramedic44: Internista zasugeruje się zazwyczaj właśnie zakresem referencyjnym i powie, że jest ok.

@pollyanna:
@Zmorka:

Tak samo poszedłem na USG tarczycy i lekarka która je robiła nie potrafiła postawić diagnozy. Powiedziała mi wprost, że potrafi robić USG, ale po diagnozę trzeba się udać do endokrynologa. Oczywiście mam Hashimoto, sam bym
  • Odpowiedz
@Gandalf_bialy

xD

Ale ty wiesz, że nie diagnozuje sie pacjenta na podstawie jednego badania obrazowego tylko na na podstawie całości objawów i badań?

Podwyższona echogeniczność może wskazywać na różne schorzenia.

Hurr durrr internisci sie nie znajo.
Ty wiesz że endokrynologia to specjalizacja internistyczna?
  • Odpowiedz