Wpis z mikrobloga

Uzależnienie od poszukiwania
Czy czasem czujesz jakbyś uzależnił się od pisania sms’ów, tweetów, czy też na FB? Czy zdarzyło Ci się usiąść przy komputerze, aby znaleźć szybko jakąś informację, a pół godziny później uświadomiłeś sobie, że czytasz i szukasz zupełnie czegoś innego, ciekawszego? To tylko kilka przykładów tego jak zadziałała w Tobie dopamina.

Dopamina wytwarzana jest przez różne części mózgu i stanowi kluczowy komponent różnych funkcji jak myślenie, poruszanie się, spanie, skupienie, poszukiwanie czy nagradzanie.

Dopamina sprawia budzi w Tobie chęć poszukiwania i pożądanie. Sprawia, że jesteś pobudzony i wspomaga zachowania zorientowane na konkretny cel. Co ciekawe nie chodzi tylko o pożądanie rzeczy przyziemnych jak jedzenie czy picie, ale również o te abstrakcyjne jak poznawanie świata, pomysłów czy informacji.

#psychologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 16
Drogie Mirki! Jak żyć? Co robić? Już nawet nie wiem, czego zacząłem poszukiwać, aż trafiłem tutaj... I wcale nie zacząłem na wykopie...
Da się coś zrobić z takim "dapaminowym" uzależnieniem od informacji?
No mam tak i zdiagnozowałem że to z czasów kiedy każdy miał harmonię pieniędzy i nic za to nie można było kupić. Jeździłem po pobliskich miastach zwiedzać sklepy żeby pochwalić się zdobyczami. Odkryłem wtedy że są wyrwy w tej pustce, gdzie na przykład telewizory są dostępne od ręki bez kolejki. To był wtedy ewenement.
Teraz szukam rzeczy których wcale nie potrzebuję. Fascynuje mnie powolne dochodzenie do sedna tematu. Uwielbiam wyzwania - ktoś
Czy zdarzyło Ci się usiąść przy komputerze, aby znaleźć szybko jakąś informację, a pół godziny później uświadomiłeś sobie, że czytasz i szukasz zupełnie czegoś innego, ciekawszego?


@Mirkowy_Annon: Mam tak przez wykop. Przed wykopem byly inne serwisy(np. oglądanie czegos na yt) Zawsze tak mam, ze gdy zasiadam do kompa, to nie robie tego co powinienem, tylko robie, to co jest dla mnie wygodne. I nigdy nie mam tak, ze uswiadoamiam, sobie pozniej,
@Mirkowy_Annon: Jeżeli masz więcej takich rzeczy to może warto by było zrobić tag?

Fajnie by było jakbyś napisał coś więcej o dopaminie i o tym jak sobie poradzic z uzależnieniem od przyjemności. Problem dotyczy wielu użytkowników tego zacnego portalu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mirkowy_Annon: najzabawniejsze jest to, że nie raz zacznie się coś czytać, kilka razy przeklina strony, a za chwilę już coś kupuje, czytam opinie, wchodzę na fora, porównuje... i w rezultacie końcowym coś zamawiam, mimo że nie planowałem zakupów, a potrzeby też żadnej nie miałem na zakup owego przedmiotu przed włączeniem pc/laptopa. XD