Wpis z mikrobloga

@rbk17: Po prostu #!$%@? mnie rozpowszechnianie opinii, że spalanie czegokolwiek innego niż gaz = smog ( ͡° ʖ̯ ͡°) #!$%@? jeszcze sezon grzewczy się na dobre nie zaczął, a słyszałem dziś o tym w radiu, natknąłem się na artykuł sponsorowany na fb i teraz jeszcze nosacz na mirko (,)
@robertx: ogrzewanie gazowe wziąłem dla przykładu aby tylko było inne niż piec centralny z węglem. Nie doszukuj się tu żadnej złośliwości. Po prostu znam tylko dwa rozwiązania bo inne na razie mnie nie dotyczą.
Właśnie o to chodzi, w całej aferze smogowej nikt nie próbuje nawet promować odpowiednich pieców na węgiel czy inne paliwa stałe, tylko wszystkim na siłę wpycha się gaz...


@robertx: w sumie to dzięki za informację, bo to dość ważne że na siłę ludziom chcą wciskać ogrzewanie gazowe. Na razie to problem miast więc luźno na to patrzę. Także czekam na pierwszą aferę z tym związaną np. na jakieś dofinansowania rządowe do
@robertx: bo piece gazowe są tanie w zakupie przy sprawności bliskiej technicznie osiągalnego maksimum, a kotły na paliwo stałe o dobrych parametrach są w #!$%@? drogie. Tani piec=więcej osób wymieni źródło ciepła przy tej samej kwocie przeznaczonej na dotacje. Sprawa kosztów eksploatacji to już całkiem inna bajka.
@rbk17: No to aferę można już kręcić. Ostatnio gadałem ze znajomym, buduje się kilka kilometrów ode mnie - do nowego domu nie może wstawić kotła na paliwo stałe, nieważne jakiej by klasy nie był - jedynie ogrzewanie gazowe...

@ZaQ_1: Ile +/- kosztuje piec gazowy o mocy 25 kw bardzo dobrej klasy?
Trzeba jeszcze zaznaczyć, że piece gazowe zazwyczaj nie sprawdzą się przy ogrzewaniu domów, które w tym momencie są ogrzewane
@robertx: Ja mieszkam w nieocieplonym budynku, mam kocioł gazowy i jest dobrze. Piece gazowe są tanie bo mają prostą budowę. 25kW kondensacyjny kocioł dostaniesz od 4k zł w górę.
Do tego sprawność bliską maksymalnej masz już od 30% mocy, co w piecach na paliwo stałe jest nieosiągalne.
Dlatego promuje się gaz. Szczególnie w miastach smog jest problemem, a w zabudowie miejskiej gazowe źródła ciepła są łatwe w instalacji i adaptacji. Piec
@ZaQ_1: Jakie masz rachunki za gaz w sezonie? Ile metrów grzejesz, i jakie grzejniki?

Właśnie te dotacje mnie bolą najbardziej. Skoro i tak mamy finansować te wymiany pieców z własnych podatków, czemu nikt nie pomyśli, że można to zróbic z korzyścią dla naszej gospodarki? Dotować piece polskich producentów, na paliwo stałe którym najczęściej będzie polski węgiel, #!$%@? profit na każdym froncie. Nie #!$%@?, płacimy niemcom albo francuzom za ich kotły, w