Wpis z mikrobloga

#kawa #ciekawostki #zdrowie #dieta #kawatime

Kawa – szkodzi, czy wprost przeciwnie..?

Kawa stanowi przedmiot badań i testów już od ponad dekady. Smaczna, aromatyczna, kusząca… Rodzi wiele domysłów i uprzedzeń. Co wiemy po latach doświadczeń?

Choroba Parkinsona

Na podstawie 10 letnich badań dowiedziono, że picie codziennie 3 filiżanek kawy lub herbaty na dobę obniża ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona o 22% (w przypadku kawy) i 28% (w przypadku herbaty) – sam mechanizm działania nie jest jeszcze poznany, ale efekty potwierdzono ponad wszelką wątpliwość.

Choroba Alzheimera

Znane od lat jest również stanowisko naukowców w sprawie choroby Alzheimera. Dr G. Arendash z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera przy Uniw. Płd. Florydy uważa, że codzienne spożywanie umiarkowanych ilości kawy przez osoby dorosłe stanowi najlepsze remedium na związaną z tą przypadłością utratę pamięci. Ochronny mechanizm działania kawy naukowcy odkryli niedawno: zaobserwowano, że kofeina współdziała z innym, niepoznanym jeszcze składnikiem kawy, powodując wzrost stężenia we krwi czynnika wzrostu GCSF, który hamuje procesy prowadzące do rozwoju schorzenia.

Ciśnienie tętnicze krwi

Przez bardzo długi czas uważano, że kofeina podnosi ciśnienie tętnicze krwi i w związku z tym przyczynia się do rozwoju nadciśnienia. Również zalecenia dietetyczne dla chorych z rozpoznanym nadciśnieniem obejmowały całkowite wykluczenie kawy. Na podstawie wielu badań klinicznych wiemy, że owszem – kofeina przy dawce powyżej 250 mg/dobę (3 filiżanki kawy) podnosi ciśnienie skurczowe o 5 – 15 mm Hg lub rozkurczowe o 5 – 10 mm Hg – jednak organizm człowieka w ciągu 2 – 3 dni regularnego picia kawy rozwija tolerancję na takie dawki kofeiny i przestaje już reagować podwyższonym ciśnieniem. Zasada ta działa również w drugą stronę, a więc odstawienie kawy na kilkanaście godzin spowoduje utratę tolerancji organizmu na kofeinę.

Mając jednak na względzie, że wyniki badań nadal nie są jednoznaczne uważa się, iż osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, które piły do tej pory kawę na co dzień, powinny zachować rozsądek i umiar w ilości wypijanych kaw, ale wcale nie muszą z niej całkowicie rezygnować.

Cholesterol

Okazuje się, że w tym przypadku znaczenie ma rodzaj kawy. Otóż naukowcy na podstawie licznych badań wysnuli wnioski, iż picie kawy niefiltrowanej może znacząco podnosić stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL (tzw. „zły” cholesterol) – odpowiadają za to diterpeny (kafestol i kahweol) obecne w ziarnach kawy niefiltrowanej.

Uwaga: do diterpenów należy m.in. stewiol, który w postaci glikozydu stosowany jest jako substancja słodząca.

Jak wynika z powyższego to nie kofeina odpowiada za niekorzystne zmiany w lipidogramie, zatem w trosce o poziom cholesterolu, wybierajcie zawsze kawę filtrowaną (jeśli ktoś lubi – ja nie – to kawa rozpuszczalna też jest pod tym względem bezpieczna). Poziomy diterpenów w tego typu kawach są znikome.

Układ sercowo – naczyniowy

Kofeina przyspiesza czynność serca, wykazując działanie rozszerzające naczynia wieńcowe, nerkowe oraz zaopatrujące mięśnie szkieletowe i skórę. Zwęża natomiast naczynia mózgowe, dzięki czemu łagodzi napięciowe bóle głowy i migrenę – z tego też względu często jest składnikiem leków przeciwbólowych. Fakt, że kofeina rozszerza naczynia wieńcowe, powodując wzmożony przepływ krwi, prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen co może być przyczyną nasilenia dolegliwości wieńcowych.

Choroby nowotworowe

Kofeina nie stanowi czynnika ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Co więcej wyniki badań doświadczalnych i epidemiologicznych wykazały, że picie kawy może skutkować zmniejszoną częstością występowania niektórych chorób nowotworowych, ale potwierdzenie tej tezy wymaga jeszcze wielu lat badań klinicznych i na razie może być traktowana jako niepotwierdzona ciekawostka.

Cukrzyca

Istnieją doniesienia wskazujące, że picie kawy może zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, co tłumaczy się zwiększonym uwalnianiem kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie zwiększeniem wydatkowania energii. Jednakże przypuszcza się także, że odpowiadać za to mogą inne substancje zawarte w kawie (niekoniecznie kofeina) z uwagi na to, iż efekt ten odnotowano dla zarówno dla kawy bezkofeinowej jak i z kofeiną.

Osteoporoza

Naukowcy uznali, że wśród osób pijących kawę złamania kości dłoni, przedramienia, szyjki kości udowej i pęknięcia kręgów zdarzają się aż 20% częściej niż u osób rzadko raczących się tym napojem. Badacze jednocześnie nie zaobserwowali zwiększonej częstotliwości złamań kości wśród kobiet często pijących herbatę. Jednak nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków, gdyż większość badaczy uważa, że kofeina nie ma wpływu na stan kości u osób, u których podaż wapnia w diecie jest zgodna z zapotrzebowaniem (ok. 800 mg/dobę) lub wyższa, przy jednoczesnym umiarkowanym piciu kawy (do 4 filiżanek/dobę).

A zatem pijmy kawę, dbając o odpowiednią gospodarkę mineralną w naszym organizmie.

Przewód pokarmowy
Kofeina (oraz inne substancje zawarte w kawie) wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, więc może powodować nasilenie nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza u osób cierpiących na chorobę wrzodową żołądka i chorobę refluksową – pacjenci z tymi schorzeniami zdecydowanie powinni unikać kawy. Aczkolwiek istnieje dla nich alternatywa w postaci kaw, w skład których wchodzą ziarna poddane procesom technologicznym umożliwiającym zredukowanie substancji drażniących przewód pokarmowy – na opakowaniach takich kaw widnieją określenia takie jak mild, light, reizarm.

Odchudzanie

Kofeina przyspiesza metabolizm, nasilając procesy rozkładu trójglicerydów wchodzących w skład tkanki tłuszczowej – można więc powiedzieć, że przyspiesza „spalanie” tłuszczu. Oczywiście nie traktujmy tego, jak cudowny środek – kofeina nasila procesy rozkładu, ale nie schudniecie, siedząc na kanapie i popijając kawkę, na to nie liczcie :)

Najważniejszy pozytywny wpływ kawy można zaobserwować o poranku, kiedy możemy podać gorący kubek tego napoju komuś bliskiemu - a komu Ty chcesz podać jutro kawkę...? :>
l.....I - #kawa #ciekawostki #zdrowie #dieta #kawatime

Kawa – szkodzi, czy wprost pr...

źródło: comment_UXv2dOFqPOXajUM1Hi1QGuRmUgrHR7qh.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@leonidas_I: cudnie, tylko ja jak wypije kawę to mnie "telepie" i mam wysokie ciśnienie, mimo że na rowerze itd, mam adekwatne do wysiłku, a po kawie i energetykach - ręce mi się trzesą, pocę się itd. Także kawa nie dla każdego.
  • Odpowiedz