Wpis z mikrobloga

#naukaprogramowania

Cześć, powoli nachodzi mnie myśl o przebranżowieniu się z klepacza raportów w Excelu ze znajomością SQL i lekko VBA na #programista15k . Który język programowania polecacie na początek #java #csharp #ruby #python . Z tego co się naczytałem te dwa ostatnie są przyjemne do nauki.

Plan jest aby zmienić pracę w ciągu 6-12 miesięcy na stanowisko juniora i rozwijać się w stronę programowania. Na naukę przeznaczam sobie około 2 godzin dziennie (lub więcej).

Na początek

  • Jaca 27.3% (30)
  • Python 34.5% (38)
  • Ruby 12.7% (14)
  • C# 25.5% (28)

Oddanych głosów: 110

  • 24
@PiotrokeJ: wybrać musisz na początku, czy chcesz robić aplikacje pod PC czy mobilne czy programatory czy WEBowe.
C+ będzie dobre na początek jako punkt wyjściowy - dużo jest nawiązań w innych językach. Zastanów się co Ci się podoba co byś chciał robić samemu. Jeśli już ogarniasz SQL to ja bym szedł w WEB - i PHP będzie tu dobrym rozwiązaniem, ew. ASP .NET.

PHP - podobno wstyd w tym programować -
@PiotrokeJ: Zawsze podany jest profil idealnego kandydata, jeżeli umiesz trochę mniej to nic się nie powinna stać. Ale znanie języka, najwazniejszych frameworków, wzorców projektowych, git'a, jakiejś bazy danych to podstawy moim zdaniem
@PiotrokeJ: Jak wybierzesz już jakiś język to będziesz wtedy musiał sie nauczyć jakiegoś frameworka django/flask na pythona i symphony/laravel na php. Html, javascript wypadałoby dobrze znać, później solidne podstawy jakiegoś frameworka frontendowego angular/react/vue. Jakiś rok/półtora nauki przed toba, powodzenia :)
Naucz się programować, a języki będziesz zmieniał jak rękawiczki. Do nauki wybierz ten, który wydaje Ci się najczytelniejszy (obejrzyj proste przykłady w każdym). Zmiana języka dla kogoś kto potrafi programować i zna choć 1 z tych języków całkiem dobrze to max kilka miesięcy.

Pomyśl też co chcesz robić, bo to sporo rzutuje na wybór języka.
@PiotrokeJ: Bierz jave dużo ofert, przy okazji jak trafisz do zespołu który dba o kod to mozna żyć i nie umierać(clean code itp). W php często sie robi spaghetti code bez testów, tak naprawdę bez niczego oby tylko działało
@PiotrokeJ c# trochę taka bańka, ja się uczę dotneta ale zastanawiam się nad zmianą bo roboty w tym dla nowicjuszy nie ma i tak czy siak musisz się uczyć masy innych rzeczy podczas gdy wystarczy PHP, HTML i CSS trochę js i klepiesz kod w jakimś softwarehouse...