Wpis z mikrobloga

Ej mirki. Od 4 lat biegam - dość nieregularnie co prawda, ale jednak. Nigdy jednak nie udało mi się przebić granicy 6km bo mam ogromne problemy z oddychaniem. Podczas biegu duszę się i odczuwam ból w klatce piersiowej, mam też wrażenie, że z roku na rok jest coraz gorzej. Ostatnio nie jestem w stanie przebiec nawet 1,5 km bez zatrzymania się na oddech. Mam stwierdzoną krzywą przegrodę nosową, ale aż ciężko mi uwierzyć, że to może mieć taki wpływ na bieganie.
W treningach siłowych mam progres, jeżdżę też sporo na rowerze - generalnie jestem w miarę wysportowana. Nie mam też nadwagi.

Moje pytanie brzmi: do lekarza jakiej specjalizacji powinnam się udać, żeby to wytłumaczyć? Na pewno powinnam zrobić test wydolnościowy ale do kogo uderzyć najpierw? Może możecie kogoś polecić w Warszawie?

#bieganie #biegajzwykopem
  • 25
@szatniarka może być wszystko... Generalnie zacząłbym od POZ i ew prywatnie specjalista medycyny sportowej. To co odpisujesz pasuje do: laryngologa, alergologia, pulmonologa i ew. kardiologa.
Rower dużo mniej obciąża organizm. Ja na rowerze spokojnie bez wysiłku mogę zrobić sto km w 4h, a jak mam bieganie 10 km to zgon.
@szatniarka: a może zła technika biegania? Jakim tempem biegasz zazwyczaj - nie mówię o tym teraz 1,5km ale gdy byłaś nieco bardziej rozbiegana... może po prostu za szybko jak na Twoje warunki? Przegroda nosowa może sprawiać problemy ale bez przesady - ja też mam masakrę z nosem (z kolei dziurawa przegroda, nos non-stop zaklajstrowany) i da się przeżyć. Może bardziej od lekarza potrzebujesz odbyć parę treningów z jakimś dobrym trenerem? Bo
@greg1dime: Znasz ten kawał o blondynce, która idzie do fryzjera w słuchawkach? Fryzjer strzyże, strzyże, wreszcie wkurzony ściąga słuchawki, a blondynka pada trupem. Okazuje się, że miała tam nagranie: "wdech...wydech...wdech...". No więc ja tak mam jak biegam - muszę się mega skupiać na oddychaniu, gdy mnie coś zdekoncentruje to zaczynam się dusić jak rybka w siatce.

@jaki_taki_login: Dziękuję, tak chyba zrobię.
@szatniarka: jeszcze co do oddychania - jeśli nie biegasz w słuchawkach, to sobie "graj w myślach" (ja tak robię, ze względu na wygodę i bezpieczeństwo) i po prostu dostosuj wszystko do tempa muzyki, w tym też regularne i spokojne oddychanie. Ponoć najlepsze są utwory na 3 - walce itp., przy których nie masz akcentu stale na jedną nogę tylko na przemian.
@enron: biegam w tempie +/- 6:30, tylko raz cudem udało mi się zrobić piątkę w 30 minut. Nie mam jakichś wielkich ambicji biegowych, ale martwi mnie taka niska wydolność i praktycznie zerowe progresy ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jeszcze do regularności: potrafię 2 miesiące biegać 3 razy w tygodniu, potem zarzucić na miesiąc i znowu 3 razy w tygodniu.

Też martwi mnie to, że jeśli podczas biegów uniosę
@szatniarka: Ale biegasz chyba w równym tempie? Oddychać musisz także w równym tempie. Jak to ze sobą zgrasz (ja liczyłem sobie kroki na zasadzie "raz-dwa" i robiłem pełny wdech/wydech), to będziesz naturalnie utrzymywać równy oddech. Nawet jak się pogubię i zacznie mi się ciężko oddychać, to myślę o czymś innym a oddech mi się reguluje samoczynnie.
@szatniarka: Ale biegasz chyba w równym tempie? Oddychać musisz także w równym tempie. Jak to ze sobą zgrasz (ja liczyłem sobie kroki na zasadzie "raz-dwa" i robiłem pełny wdech/wydech), to będziesz naturalnie utrzymywać równy oddech


@greg1dime: ja polecam właśnie pełny wdech/wydech co trzy kroki, przynajmniej mnie potrafi wprowadzić w lepszy trans przy bieganiu :)
@enron: rozważę zakup, w sumie spoko cena ( ͡° ͜ʖ ͡°) Anyway bardzo dziękuję za pomoc! Dam oczywiście znać w tym wątku jak coś pomoże albo dr House mnie zdiagnozuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@heheszkant: tak na szybko patrząc, to nie wygląda na to by precor współpracował z pulsometrami BTLE - tylko T31 i wearlink+ 31, co oznacza produkty Polara. Ale to tak bardzo pobieżnie, trzeba by zajrzeć do instrukcji.
@szatniarka: To brzmi generalnie jak skurcz oskrzeli, ale gdybyś wiedziała, że masz astmę, to raczej byś tego nie pisała. Używasz może beta-blokerów, jakichś śmiesznych kropli do oczu albo spraya do nosa? Badałaś się pod kątem anemii?
@heheszkant: Nie mam astmy (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo)
Robię regularnie (2 x w roku) morfologię, hormony i tym podobne, zawsze wychodzą w normach. Chyba pójdę najpierw do lekarza sportowego bo okazało się, że mam w pakiecie ubezpieczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)