Wpis z mikrobloga

Chyba #!$%@?łem. Jestem dorosły ale nie wiem jak działa życie. Rodzicie postanowili kupić mieszkanie na mnie (nie dla mnie, oni tam mieszkają) w tym roku i formalnie wygląda na to, że ja je kupiłem. Pieniądze przelał ojciec na konto sprzedającego. To pierwsze o co US się może #!$%@?ć.
Dwa to z dziewczyną kupiłem teraz mieszkanie na spółkę. Za gotówkę, konkretnie oszczędności z UK.
W oczach US kupiłem 2 mieszkania w przeciągu kilku miesięcy, po 2,5 roku niepracowania (w Polsce).

Co mi grozi? Jak się z tego wykaraskać?

#prawo #pieniadze #polak
  • 4
@ugly0ne: Darowizna powinna być przelewem na konto, ale myślę, że da się to załatwić jeśli nie minęło pół roku. Na kasę z UK masz jakieś pay slipy? Raczej przez ten czas nie mieszkałeś przez 180 dni w roku w Polsce, więc nie powinno być problemu. Chyba, że stwierdzą, że twoje centrum życia było jednak w Polsce i powinieneś płacić polski podatek, ale na to nic nie poradzisz. Aczkolwiek jestem amatorem, więc
Z formalnego punktu widzenia powinien przelać Tobie jako darowiznę i zgłosić to do US, a Ty następnie na konto sprzedającego.


@sweeting: z formalnego punktu widzenia mogl przelac takze ze swojego konta. Nie ma znaczenia w jaki sposob odbyla sie darowizna. Wazne jest ze sie odbyla i na jaka kwote.

Darowizna powinna być przelewem na konto, ale myślę, że da się to załatwić jeśli nie minęło pół roku.


@brainac: nieprawda. Wcale
@karer: zgoda. Orzecznictwo NSA przyznaje Ci rację, choć historia zna przypadki, iż Izba Skarbowa nie dawała za wygraną.

Druga kwestia jest już jednak zastanawiająca: "NSA bowiem stoi na stanowisku, że darowizna środków pieniężnych podlega zwolnieniu z podatku, jeśli zostanie zgłoszona we właściwym czasie i we właściwy sposób do urzędu skarbowego oraz udokumentowany dowodem przelewu.".