Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tymi licznikami dwukierunkowymi, w domu moich rodziców jest licznik jednokierunkowy, teraz mamy okazję zamontować #fotowoltaika niedużym kosztem, problem polega na tym że wiąże to się z wymianą licznika na dwukierunkowy, oraz z tego co słyszałem licznik MUSI być zmontowany na zewnątrz budynku (tak wynika niby z przepisów budowlanych/energetycznych) czy to prawda? Czy jednak mógłby być zamontowany w starym miejscu (dodatkowo w budynku jest zabezpieczenie typu bezpiecznik topikowy a nie automatyczne "S" B10/B16. Ponoć energetyka liczniki wymienia na swój koszt - my nic za to nie płacimy ale jak to jest z tym przenoszeniem licznika? Jest on w dość nietypowym miejscu, bo w pokoju gościnnym (stare budownictwo).

#energetyka #oze #tauron #enea #pge #pytaniedoeksperta (może ktoś z kolegów będzie wiedzieć) #budownictwo
  • 9
@que_e: ostatnio podłączałem PV w takim starym budownictwie i nie było problemu że licznik wisiał w środku, ale faktem jest, że teraz liczniki wieszają na zewnątrz. Jak będzie ci elektryk podłączał instalację to powiedz niech zmieni ci tylko tablicę licznikową (pewnie ebonit masz?) i załóż esa, cena za te części to mniej niż 100zł, więc nie warto oszczędzać.
@CichyBob: dobra, tylko ciekawe jak to będzie w przepisach bo u nas to będzie finansowane częściowo z Urzędu Marszałkowskiego, i zastanawiam się czy oni wymuszą zmianę położenia instalacji. W Urzędzie Gminy byłem się dowiedzieć to mówili że niby nie trzeba choć pewni nie byli ale z przepisów MOŻE wynikać że będzie potrzebne przeniesienie na zewnątrz budynku. Mają jeszcze przyjść na Audyt specjaliści to najwyżej ich o szczegóły zapytam jak to faktycznie
@que_e: to jakieś dziwne te dofinansowania macie, zazwyczaj to projektant decyduje co i jak, ale jak się trafi jakiś społeczniak to możliwe że będzie kazał zmienić, choć wątpię...
@CichyBob: tak jak pisałem, zobaczymy co powiedzą w trakcie audytu. Urzędnik jak urzędnik - nie do końca jest poinformowany, a audytorzy pewnie dokładnie się zapoznają z przepisami. Dzięki za odpowiedź
@qerda: Po ciuchu mam taką nadzieje że tak będzie, bo parę lat temu była już wymiana licznika na elektroniczny i był wstawiony w to samo miejsce, 30 min i po robocie ale nie wiem jak to będzie rozwiązane z przełączaniem się paneli i prądu z elektrowni. Czy stare instalacje mogą nie mieć takiej funkcji, w sensie może im brakować okablowania czy coś, nie wiem nie znam się na tym.
@que_e: Wystąp o zgodę do dystrybutora energii elektrycznej o zgodę na pozostawienie licznika w starym miejscu.

Na którymś z kontraktów na którym pracowałem robiliśmy dużą przebudowę elektroenergetyczną, która wiązała się z przebudową przyłączy do budynków, projektant zaprojektował złącza pomiarowe (licznikowe) na zewnątrz budynków, bo takie miał wytyczne od operatora. Przy tworzeniu koniecznej rewizji do projektu udało się dogadać z operatorem i w kilku budynkach zostawić liczniki wewnątrz budynków (przebudową wiązałaby się