Wpis z mikrobloga

@Toms94 szanuje mireczko, to jeden z moich ulubionych piwnych styli. ja wczoraj robilem klasyczna aipke na simcoe i amarillo, a na jutro mam kilka przepisow do wyboru - american stout, brown porter, brown ale albo equinox single hoop. ciezki wybor zasadniczi
@TOP___BK: tak, sam śrutuję (co jak zauważyłem daje sporo wyższą wydajność), pewnie jakbym pociągnął jeszcze trochę filtrację to dałoby się wyciągnąć 80% ale przestałem filtrować na 4 BLG bo zależało mi na nie przekroczeniu 15BLG i 25L na zadanie drożdży
@Toms94: Mireczku, jak postępuje fermentacja milk stouta? W podobnym czasie też go warzyłem, pewnie jednak z nieco innej receptury. Również wyszło mi 15blg początkowego, jednak końcowe 9blg trochę mnie martwi. Jak to wygląda u Ciebie? ;)
via Android
  • 0
@andriyj sprawdziłem przed chwilą, jest 7BLG, wysoko trochę, ale dałem sporo laktozy która podbiła BLG o 3 więc jest w miarę w porządku, za tydzień planuję butelkowanie
@Toms94: laktozy 0,5kg na 20l piwa, więc ekstrakt podbity ledwo o 1,5BLG, drożdże to Mauribrew Ale, temperatura otoczenia to 19*C, więc fermentacja w ok. 21*C;

Mija dwa tygodnie fermentacji, a ekstrakt na poziomie 9(może 8,5)BLG i nie spada.
ja bym poczekał trochę czasu, miałem kiedyś tak, że fermentacja stanęła na 10 dni przy 7BLG (czyli tak jak Tobie teraz przy odjęciu laktozy) więc rozlałem do butelek. Po kilku tygodniach tafiły się dwa granaty, zmierzyłem i w butelce było poniżej 4BLG. Więc proponuję albo poczekać, albo dać minimalną ilość środka na refermentację, bo może coś jeszcze się ruszy.
@Toms94: Zabutelkowałem wczoraj testowo jedno piwo(przedwcześnie), otworzę za tydzień przed właściwym butelkowaniem i jeżeli do tej pory nie wystrzeli, a podczas otwierania nie będzie gushingu, to zabutelkuję już całość. Dałem 2g cukru na butelkę 330ml, więc tak jak już planowałem docelowo. Chociażem nie wiem, na ile taka operacja ma sens.

Pobrałem też wczoraj jakieś 100ml piwa i dodałem do nich drożdży piekarskich (taki spóźniony test FFT). Drożdże opadły na dno i
via Android
  • 0
@andriyj wydaje mi się że ta testowa butelka Ci niedużo powie, dużo bardziej bym liczył na test FFT. Możesz pomyśleć nad zmniejszeniem ilości cukru do refermentacji o połowę (widzę że planujesz ok. 120g na 20l piwa). Zawsze możesz trzymać to piwo w chłodnej piwnicy, jak będzie stało w 15st i mniej to mniejsze ryzyko.
via Android
  • 0
@andriyj nie wiem jak inni znawcy się wypowiedza, ale wg mnie nie butelkuj jeszcze. Ewentualnie można zrobić eksperyment, zabutelkowac 5 butelek bez surowca na refermentacje i jak w tradycyjnym grodziszu, mieć nadzieję na nagazowanie piwa w ten sposób ;)