Wpis z mikrobloga

Rodzice przed zimną chcą wymienić piec węglowy na ekogroszek. Dom nieduży (piętrowy ze strychem, bardzo źle ocieplony). Zastanawiam się, czy nie przekonać ich jednak do gazu. Wiadomo, że jest oszczędność na początku (dobry kocioł na ekogroszek z podajnikiem to z 8000zł), ale jak procentowo na sezon gaz będzie droższy? 20-30? Obecnie był zwykły piec węglowy, szło po 4t (złe spalanie, dymienie, etc. ze względu na komin).
PS komin będzie poprawiany.

#budujzwykopem #ogrzewanie
  • 40
a jak juz będziesz brał piec na wegiel to go chociaż nie przewymiaruj. Znajomy tak zrobił (a właściwie to teść mu taki prezent zrobił) i zamiast wyliczonych 10 kw wstawil 25 i w pierwszą zime musiał 2 tony wegla dokupic bo mu brakło.


@dlugi_: już udało mi się ojca "przerobić" z 18kW na 14kW. Inna sprawa, że producencji różne sztuczki stosują przy tej mocy i każda nawet linia pieców ma to
Jeśli nastawiasz się tylko na groszek, nie wchodzi w grę żaden pellet czy inne zboża, to szukaj pieca z palnikiem retortowym - lepiej sobie radzi z węglem niż rynnówka, za to w rynnówce - może mniej efektywnie, ale jednak - spalisz wszystko


@robertx: dzięki za rady, czasem potrzebny głos rozsądku ;-) Co do peletu - myślałem, ale miejsce składowania opału jest mimo wszystko dość wilgotne i boje się, że nawet dobry
@maciek30_pl: Mam u siebie w domu Kostrzewę MiniBio 10kW. W promocji kosztował 7500. Do tego 400 złoty uruchomienie przez serwisanta pierwsze i instruktaż. Ogólnie to jest bajka. W kotłowni czysto. Pellet leży sobie obok w workach i czeka. Zasypałem cały zasobnik210l (można kupić z większym zasobnikiem tyle że wtedy więcej miejsca zajmuje). I piec działa sam. Jedyna trudność to raz na tydzień wygaszenie i odkurzenie z popiołu zwykłym odkurzaczem do kominków
@Gryllen: u nas będzie tylko podłogowe, ale to z tego co czytałem wystarczy bufor i wszystko działa jak powinno?

Duży masz dom? Zastanawia mnie jak można przeliczyć spalanie, tak, żeby obliczyć ile to +/- kosztuje i ile tego w zimę będę używał. Jak wsypie te 200kg to na ile to starczy :)?

20 litrów popiołu jest z 200kg pelletu? To chyba sporo?
@maciek30_pl: Ja mam 120m2. Parter i poddasze. Wszędzie podłogowe. Do tego na poddaszu podejście pod grzejniki zrobione jakby co. Chciałem mieć opcję jakby mi nie podeszło podłogowe w sypialniach.
Co do bufora to trochę inaczej się instalację projektuje. Jak możesz wywalić te parę tysięcy więcej na bufor od razu to tak. Ja nie mogłem więc zrobiłem instalację bez bufora ciepła. W sumie to jest według mnie lepsza opcja. Bo piec ma
@Mroczny_Pasterz: @maciek30_pl: @bachus: Mieszkam w domu prawdopodobnie takim samym jak rodzice OP z tym wyjątkiem, że część grzejników mam wymienionych na płytowe czy jak one się nazywają. W tamtym roku wymieniłem piec węglowy na pellet. Jeśli nie masz dobrze docieplonego domu to nawet o tym nie myśl. Fakt- piec pracuje sam, ale to ile ton pelletu spaliłem i jaka była temperatura w domu to jakiś dramat. Nie pamiętam jaki
@Gryllen: nie ogarnąłem, że to z Tobą wczoraj pisałem :D Faktycznie ten odkurzacz super sprawa, szczególnie, że kominek też będę miał :) Dzięki za info, będę się w takim razie oglądał za ogrzewaniem na pellet :)

@JuneJohn: u mnie będzie dom niskoenergetyczny, więc powinno być spoko :) Dzięki z info :)
@maciek30_pl: jeśli niskoenergetyczny to myślę, że super sprawa, chociaż w takim układzie to myślałbym raczej o gazie bo takiego komfortu i bezobsługowości nic innego nie oferuje.
Jak będziesz szukał sprzętu do pelletu to firma Kipi ewentualnie Kostrzewa.
@Mroczny_Pasterz: @maciek30_pl: @bachus: Jeszcze zapomniałem o dostępności pelletu- nie możesz po prostu zadzwonić do gościa, który oferuję pellet w Twojej okolicy i zamówić, o nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Musisz sprawdzać jakość każdego pelletu, który zasypujesz. Jak chcesz dobry to musisz zamawiać z neta u mnie to był czas realizacji około tygodnia. U mnie w okolicy pellet sprzedaje tylko jeden gość- pellet raczej średniej jakości,
@maciek30_pl: Jak dom o niskim zapotrzebowaniu na energię, to pellet jak znalazł. Wszyscy polecają swoje kotły, to i ja swój polecę - popatrz na ofertę firmy Defro, robią bardzo porządne kotły, ja ze swojego jestem w 100% zadowolony. Bardzo fajnie działa również ich wsparcie, nie potrafiłem na początku czegoś tam ustawić, jeden telefon i koleś wszystko wytłumaczył jak trzeba
@maciek30_pl: Ha! Ja miałem Defro zanim to stało się modne ( )
Ja mam do ogrzania kawał chałupy, wprowadziłem się do niej zeszłej zimy, do pierwszego rachunku grzałem gazem ( ͡º ͜ʖ͡º) Potem kilka bezsennych tygodni i kombinowania co i jak zrobić i jest - defro komfort eko duo uni r 25kw. Sprawdzając jego wydajność przy -10 na dworze byłem w