Wpis z mikrobloga

Mirki, pilnie potrzebuję porady.

Dostałem pierwszą ofertę pracy w IT i mam do wyboru 6000 zł brutto (umowa o pracę) lub 7000 zł netto na fakturze (B2B). Wcześniej nie miałem działalności gospodarczej, więc przez 2 lata będę miał mały ZUS.

Czy dobrze liczę, że na rękę, po podatkach, dla mnie, to będzie różnica między 4 247,43 zł (UoP) a około 5200 zł (B2B)? Czy są jakieś duże minusy B2B o których nie wiem i jeśli to jest moja pierwsza praca w IT to co lepiej wybrać?

Jeśli nie wiąże się to z jakimiś kosmicznymi minusami to oczywiście wolałbym mieć po podatkach większą kwotę dla siebie czyli wybrałbym chętniej B2B. Co o tym sądzicie? Jest coś o czym muszę dodatkowo pamiętać?

#programowanie #it #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza
  • 56
  • Odpowiedz
@Psibob: Na uop masz urlop platnyi chorobowe. Jak zlamiesz rece.i przez 1 mies nie pracujesz to przy b2b masz 0 a przy uop pelna kwote.
Od b2b odlicz jeszcze ksiegowa. ok 150-200 netto.
  • Odpowiedz
@Psibob:
B2B
- trudniej uzyskać zdolność kredytową,
- chorobowe to Twój problem,
- podobnie ze wspomnianym wyżej urlopem,
- duży ZUS za dwa lata,
- jeśli sobie tego jakoś nie wynegocjujesz to czas pracy masz nienormowany,
- rozliczanie się z wykonanej pracy może być dla Ciebie niekorzystne;

+ koszty uzyskania przychodu,
+ opcje na leasing auta,
+ można pokitrać na jakichś oprocentowanych rachunkach kasę na podatki zanim nie pójdzie ona do
  • Odpowiedz
@Psibob: B2B jest wtedy dobre kiedy masz fajnego pracodawce, który zrozumie jak będziesz chory i nie obetnie ci pensji wtedy, kiedy da ci płatny urlop itd. W tym przypadku to tak średnio.
  • Odpowiedz
@Psibob: Zależy od B2B. Ja w swoim kontrakcie mam wszystko co na etacie (26 dni urlopu, L4 płatne 80% nawet tacierzyński no i stawka za 8h dziennie, każda nadgodzina dodatkowo płatna) i plusy działalności. Pracuje jak chce i ważne by minimum 160h na miesiąc było i nie wyobrażam sobie wrócić na UOP
  • Odpowiedz
@Psibob: Nie warto B2B, za mała różnica. Nie opłaca się dla tych kilkuset złotych rezygnować z chorobowego, płatnego urlopu itp. Chyba, że wpiszesz to sobie w umowę o współpracę to wtedy ok, ale nigdy nie załatwiaj takich rzeczy na gębę. Co po 2 latach jak wejdzie Ci duży ZUS? Podwyższą Ci kwotę, czy masz zamiar robić wtedy co innego?
  • Odpowiedz
@rotero: artykuł 22 kodeksu pracy:

§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
  • Odpowiedz
@Psibob: firmy z reguły traktują pracowników na b2b tak jak tych na umowie o prace czyli dają urlop i całą resztę, jak masz żone i dzieci albo przyda Ci się tacierzyński urlop to lepiej umowe a w innym wypadku lepiej mieć więcej kasy, najwyżej zmienisz na uop jak znajdziesz jakiś minus który będzie dla Ciebie nie do przeskoczenia
  • Odpowiedz
@rotero: Jeśli wyznaczą mu godziny, miejsce pracy i będzie wykonywał ich polecenia, to kwalifikuje się to z automatu pod umowę o pracę (art. 22 Kodeksu Pracy). Tym samym - jeśli takiego pracodawcę złapią to będzie on musiał uregulować zaległe składki. Jak nie złapią to ma szczęście.
  • Odpowiedz
@Psibob: o ile nie wynegocjujesz sobie w kontrakcie praw do płatnego urlopu i płatnego chorobowego to moim zdaniem nie warto dla tej różnicy. Praca na UOP na pełen etat, to w praktyce 4/5 czasu pracy i to przy symbolicznych zwolnieniach lekarskich,a co dopiero w razie wypadku czy poważnej choroby, na B2B nawet bezpłatny urlop nie musi Ci przysługiwać. Na B2B licz, że dobrze delegować rozliczanie na zewnętrzną księgowość, można też samemu
  • Odpowiedz