Wpis z mikrobloga

2 907 - 1 = 2 906

Tytuł: Mózg incognito: wojna domowa w twojej głowie
Autor: David Eagleman
Gatunek: popularnonaukowa/psychologia
★★★★★★★

Ocenę o książce zaniżyłem bo w podobnym tonie czytałem już wcześniej "Pułapki myślenia" Kahnemana i zwyczajnie część treści się powtarza, przez co miałem wrażenie, że pewne rzeczy po prostu sobie jedynie ugruntowałem. Książkę wyróżnia od tamtej pozycji jednak bardziej humanistyczne podejście. Przez to określenie mam na myśli odwołanie do różnych kulturowych, naukowych i historycznych postaci (Galileusza, Pascala, Mela Gibsona, Simpsonów i wielu, wielu innych).

Eagleman skupia się głownie na obaleniu teorii jakoby człowiek był istotą racjonalną i w pełni świadomą swoich celów/wyborów. Podważa istnienie wolnej woli. Sporo miejsca poświęca opisowi jak nasze zmysły zniekształcają rzeczywistość, oraz jak dużą rolę gra podświadomość (ukłon w stronę Freuda).

Ogromna erudycja autora i jego odwołania do różnych dziedzin wiedzy sprawiają, że to pozycja zajmująca. Zdecydowanie poleciłbym osobom, które nie siedzą mocno w neuronaukach i współczesnej psychologii. W innym wypadku książka może trochę znudzić. Uderzające było dla mnie, że książka wydana w 2011r. (amerykańskie wydanie) zawierała informacje, które dla mnie wydawały się już dość oczywiste. To pokazuje, jak duży postęp w tej dziedzinie w ostatnich latach się dokonał.

Radziłbym nie oceniać po okładce i ten wściekły róż nie sugeruje treści lewicowych xD

#ksiazki #czytajzwykopem #gruparatowaniapoziomu

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
damian713 - 2 907 - 1 = 2 906

Tytuł: Mózg incognito: wojna domowa w twojej głowie
...

źródło: comment_AKM2jSc2REb4DPeRD5lwEdOL1yWmVj9i.jpg

Pobierz
  • 5
posiada ktoś z was tę książkę w mobi? kupiłbym, ale hurr durr student here i biedny, a profesor każe nam/zachęca nas do czytania Eagleman'a