Wpis z mikrobloga

@licuri
Prosty przykład.
Możesz sobie kupić chińską latareczkę z paralizatorem o napięciu 10 000 volt. Czy to oznacza, że możesz nią zasilić dom? Nie - napięcie to tylko jeden z parametrów prądu.
Więc co jest potrzebne? Natężenie prądu.
Jak kupujecie akumulator to są na nim 3 wartości - napięcie [V], pojemność [Ah] i maksymalne natężenie prądu jaki jest w stanie z siebie wypluć akumulator w Amperach [A].

Alternator to prądnica prądu zmiennego
@wojtoon natężenie prądu wynika w tym przypadku z różnicy napięcia za regulatorem i napięciem na aku, jeżeli nominalnie aku ma 12v a za regulatorem występuje więcej, to znaczy że aku jest ładowany. Przykład z latareczka jest słaby i błędny, ponieważ w skrócie po obciążeniu latareczki domem napięcie na niej spadnie do zera, jej wydajność prądowa będzie za mała. Inną sprawą jest napięcie nominalne aku a w pełni naładowanego (chyba lekko ponad 12v),
@wojtoon: Dalej uważam że moje uproszczenie było wystarczająco dokładne jak na zadane pytanie.

@fstg: Nigdy się za bardzo nie zastanawiałem nad sytuacją gdy altek podaje mniej niż wydatek prądu na odbiorniki ale to co pisze wojtoon ma swój sens, może być tak że altek podaje 13V (czy więcej) ale max 1 A a my pobieramy z aku 10 A.

Gx
@Gixaar: nie, akumulator jest połączony razem z odbiornikami, napięcie zdrowego naładowanego akumka po odpięciu z instalacji to około 12,5V, chwilę po łądowaniu może pokazać 14...13.5, ale zejdzie do 12,5...12.3V - to jest zdrowy aku. Jeżeli na biegu jałowym napięcie na instalacji wynosi 13V, a akumulator jest połączony z odbiornikami w "całość" (robi dla nich jako pewnego rodzaju filtr i bufor) to będzie ładowany, jeżeli napięcie na instalacji spadnie poniżej lub w
wypadkowe napięcie spadnie w okolice 12V


@fstq: Faktycznie musi spaść, wyobraziłem sobie altka i regler jako baterię (powiedzmy 20V) z podpiętym rezystorowym dzielnikiem napięcia dającym: 13V i 7V na sekcjach dzielnika, na tej dającej 13V podpięty aku 12V a dalej odbiorniki prądu. Im więcej odbiorników tym większy prąd (i niższa wypadkowa rezystancja tej części obwodu: dzielnika 13V i odbiorników) przy dużym prądzie spadnie napięcie na aku i musi spaść na całej