Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pomysł na #biznes #dzialalnoscgospodarcza #firma jednoosobowa. Nie mam jednak hajsu. Słyszałem, że dzięki dotacjom i pożyczkom da się uruchomić działalność. Niepotrzebne jest mi ani biuro (poza tym oficjalnym dla urzędu), jedyne na co potrzebowałbym ten hajs to:
- start działalności (za co przeżyć kilka pierwszych miesięcy w trakcie których dopiero pojawiam się na rynku i znajduję klientów?)
- sprzęt (nic drogiego, całość zamknąłbym pewnie w kilku tysiącach złotych)
- reklama (celuję głównie w pocztę pantoflową, ale pierwszych klientów muszę jakoś zyskać)

Czy da się założyć firmę bez wkładu własnego? Jak ryzykowne jest to przedsięwzięcie? Czy istnieją bezzwrotne dotacje (obarczone oczywiście srogimi warunkami)? No i przede wszystkim - jak straszna jest biurokracja przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jeśli mylę jakieś pojęcia to przepraszam. Nie mogę zdradzić pomysłu bo to innowacja, ale branża usługowa na terenie całego kraju.

#kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  • 13
@gustawny możesz starać się o dotacje z urzędu pracy. Pytałem jakiś czas temu to było około 20k, ale nie na każdy rodzaj działalności jest to dostępne. Jeśli weźmiesz dotacje z UP Twoja działalność musi się utrzymać przynajmniej rok (oczywiście musisz płacić co miesiąc ZUS) i chyba nie możesz w tym czasie pracować.
Jeśli jesteś studentem/osobą uczącą się to może Ci się opłacać na początku ruszyć pod inkubatorem przedsiębiorczości, zamiast zakładać swoją działalność,
@gustawny: Jeżeli chcesz ruszyć ze swoim biznesem i masz odpowiednią motywację to nie polecam dofinansowania. Czas jaki włożysz w przygotowanie wszyskich papierów i czekaniu na dotację opóźni Twój projekt znacznie. Ilość biurokracji przy staraniu się o dofinansowanie zabija. Lepiej ten czas wpompować w #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gustawny pamiętaj, że dotacja z UP to jest dotacja na sprzęt a nie, że dostaniesz kasę do ręki i będziesz mógł wydać na ZUS. Ogólnie biurokracja związana z zakładaniem firmy jest mała, i też nie ma wielkiej w UP. Ale min. to musisz mieć przez 12 mc opłacony ZUS czyli min. koszt jaki musisz mieć to 100 zł (powiedzmy ksiegowość) + 480 zł za ZUS czyli razem jakieś 7k zł.
@acpiorundc: Dopiero zaznajamiam się z tematem, ale tak właściwie już teraz widzę, że to nie wygląda tak źle jak niektórzy mówią. Jeśli ma się wkład własny to spokojnie przez kilka pierwszych miesięcy można skupić się wyłącznie na pracy, poszukiwaniu klientów i rozwoju.
A wkład własny można spokojnie zbudować przez 2 miesiące na zbiorach za granicą.
Dotacja z PUP wystarczy w moim przypadku na bardzo porządny sprzęt, kompleksowe zaopatrzenie.
Cena księgowości jest