Wpis z mikrobloga

Żyjemy w takich czasach, że programowanie przesącza się do wielu dziedzin naszego życia, dlatego też wiele osób zastanawia się nad wykonywaniem właśnie zawodu programisty. Powstają rozmaite kursy, a nawet szkoły, których jedynym zadaniem jest zrobienie z Ciebie programisty. Większość z nich opracowało jeden określony sposób, by tego dokonać. Ja jednak chciałbym udowodnić Ci, że nie istnieje jedna wytyczona droga do osławionej wręcz branży IT. Niektóre drogi są oczywiście bardziej kręte od innych, jednakże to, czy osiągniesz zamierzony efekt, zależy od Ciebie i Twojej wytrwałości.

Aby odpowiedzieć na pytanie jak zostać programistą, poprosiłem o pomoc wielu kolegów po fachu. Odzew, z jakim się spotkałem pozytywnie mnie zaskoczył, wręcz przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Ogromnym optymizmem napawa mnie fakt, że jest tyle osób gotowych poświęcić swój czas i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przecież z własnej, nieprzymuszonej woli zaangażowali się w ten projekt.
Jestem przekonany, że zebrane w tej formie informacje pomogą młodym adeptom programowania łatwiej przejść przez pierwsze miesiące pracy w IT, a historie bardziej doświadczonych kolegów z pewnością staną się dla nich motywacją do działania.
Ze względu na obszerność zgromadzonego materiału, całość musiałem podzielić na serię wpisów. Poszczególne tematy będą pojawiać się sukcesywnie na blogu.
Nie przedłużając już, zapraszam do lektury.

https://stormit.pl/jak-zostac-programista/
https://stormit.pl/pomysl-by-zostac-programista/

#programowanie #naukaprogramowania #informatyka

Pozdrawiam i miłego dnia #stormit
Pobierz StormITpl - Żyjemy w takich czasach, że programowanie przesącza się do wielu dziedzin...
źródło: comment_GlprNUfAHRAQnAStrPiu4MVitAEqWbeC.jpg
  • 15
@StormITpl:

Ciekawy temat, miałem ostatnio okazję pogadać z kilkoma dziewczynami, które robią kurs na front end deva. Idzie im gorzej lub lepiej, ale wszystkie mówią że czuja się nieco oszukane propagandą szkół programowania że zrobią z ciebie osobę zdatną do podjęcia zawodu np. w 3 miesiące. Bo szybko wyszło na jaw że tu trzeba miesięcy samodzielnej pracy i temat jest dużo głębszy niż opisują to artykuły w gazetach i spotkania sprzedażowe
@jedzgruszki: bardzo dużo zależy od konkretnej osoby, od jej predyspozycji, zaangażowania i początkowego stanu wiedzy.
Zgadzam się, że w tak krótkim czasie naprawdę tylko jednostki są w stanie zrobić coś sensownego.
@StormITpl: jest tylko jeden warunek by zozostac programista, tylko jeden. Jest to pasja do programowania od samego początku jest to niezwykła nie zmuszona ciekawość i chęć do tworzenia kodu już jak jesteś dzieckiem. Dezycja stania się programistą nie wychodzi od innych To ty znajdujesz ją w sobie, bo odkryłeś w tym piękno, tak jak malarz poczuł pasje do malowania, tak jak kompozytor poczuł chęć do tworzenia muzyki, tak tez programista z
@MrBanana: to co opisujesz to bardzo idealna sytuacja. Niestety nie każdy w takiej jest. Znam kilka osób które podjęły decyzję żeby się przekwalifikować po 30-stce. Nie z powodu pasji, a raczej przymusu życiowego.
Nigdy nie będą artystami w tym fachu ale wyrobnikami są całkiem niezłymi.
@jedzgruszki: no niestety, nauka programowania to nie seria wykładów zakończona certyfikatem dającym pracę, a setki godzin samodzielnej pracy z kodem. Podkreślam to za każdym razem, gdy na mirko pada pytanie o takie kursy i także za każdym razem reakcja zainteresowanego (który nigdy w życiu nawet hello worlda nie skleił) jest taka, że 'on jest inny' / 'ona jest inna' i podcinam skrzydła na starcie, bo na wypoku trzeba mówić, że po
@dan3k: I to jest w tym najlepsze. Nie ma drogi na skróty. Żadnych świętych graali przynoszących umiejętności i zdolności na machnięcie czarodziejską różczką. Do wszystkiego trzeba dążyć każdego dnia małymi krokami i tylko ludzie naprawdę pokorni są w stanie zrozumieć tą prawdę. Powiem tak, szczerze współczuję wszystkim ludziom, którzy uczą się pewnych rzeczy nie dla pasji i pieniędzy, ale tylko pieniędzy. Szczerze też gratuluję wszystkim ludziom, którzy robią w życiu to