Wpis z mikrobloga

W Polsce możemy chleb kupić w kilkadziesiąt sekund, a w Wenezueli trzeba stać w ogromnej kolejce, by mieć w ogóle taką możliwość. Wenezuelczycy umierają z głodu, braku leków czy z rąk wojska. Tam trwa piekło.

Ale walczą. Próbują obalić socjalistyczne rządy Maduro i walczą z wojskiem. Nie mają broni palnej, więc korzystają z kamieni, pałek, koktajli mołotowa czy proc.

Niegdyś Wenezuela była wzorem dla wielu "intelektualistów" z Zachodu. Mówili: to jest przyszłość, idźmy tą drogą, obalmy kapitalizm! Jednak dzisiaj widzimy doskonale, do czego prowadzi socjalizm - do biedy, głodu, śmierci, niedoborów. Socjalizm prowadzi do autorytaryzmu, ponieważ trzeba ludzi "wziąć za mordę", żeby system się nie rozpadł, gdy brakuje podstawowych towarów.

Porównajcie teraz Wenezuelę do USA, Chile czy Polski, gdzie te kraje są kapitalistyczne, mniej lub bardziej wolnorynkowe. Porównajcie życie Wenezuelczyków do życia Australijczyków.

Przeciętny mieszkaniec USA, Polski, Chile, Niemiec czy Australii nie musi walczyć o przeżycie. Natomiast przeciętny mieszkaniec Wenezueli umiera z głodu pod płotem albo z rąk rządowych siepaczy.

Pamiętajcie o ofierze dzielnych Wenezuelczyków, gdy napotkacie pochwałę socjalizmu.

Polecamy Wam poniższą relację polskich blogerów. W środku znajdziecie też nagranie prosto z Wenezueli.

http://tomaszczukiewski.natemat.pl/213797,wenezuela-kraj-w-stanie-upadku-vlog

Polecamy również nasz wywiad z wenezuelskim libertarianinem: http://libertarianin.org/que-pasa-venezuela/

Libertarianin_org - W Polsce możemy chleb kupić w kilkadziesiąt sekund, a w Wenezueli...

źródło: comment_7lEK8BarNXRjnpJRcRKAuBdsfoBqKrNC.jpg

Pobierz
  • 36
@Libertarianin_org:

Pozwól, że coś ci powiem: płaca minimalna to 20$, nie mamy miejsc pracy, nie produkujemy, prawo własności nie istnieje i jesteśmy jednym z najbardziej niebezpiecznych państw – jesteśmy w czołówce pod względem zabójstw.


Ten libertarianin chyba nieszczególnie rozgarnięty, jeżeli wśród bolączek w Wenezueli wymienia niską płacę minimalną. Zapewne sam nie wie jak bardzo przesiąknął socjalizmem.
Niegdyś Wenezuela była wzorem dla wielu "intelektualistów" z Zachodu. Mówili: to jest przyszłość, idźmy tą drogą,

@Libertarianin_org: potrzebne źródło.

USA, Polski, Chile, Niemiec czy Australii nie musi walczyć o przeżycie.

@Libertarianin_org: lubię jak np. takie Niemcy - w zależności od kontekstu - potrafią zmienić się z upadającego socjalistycznego tworu we wzorowy przykad kapitalizmu.
@Libertarianin_org: Norwegia ma tak #!$%@? socjal, że przeciętnemu kucowi by zwoje mózgowe się przepaliły jakby zobaczył stawki ich podatków.

Wykorzystujesz upadające państwo do walki z socjalizmem, trochę przesada. Fakt, socjalizm ma tam dużą rolę, ale gdyby tam zaprowadzić kapitalizm to Wenezuela nie stałaby się rajem na ziemi.
W praktyce wszystkie wysoko rozwinięte państwa łączą cechy państwa opiekuńczego i kapitalistycznego i myślę, że zdrowy umiar w obu kwestiach jest jak najbardziej prawidłowy.
@Libertarianin_org: Czego nie zrozumiałeś? Narzekanie że płaca minimalna (która w ogóle nie powinna istnieć) jest niska, jest typowe raczej dla związkowców i innych socjalistów wierzących w centralne planowanie oraz zbawczą rolę państwa. Dlatego piszę, że libertarianin wymieniający niską płacę minimalną pośród innych, rzeczywiście niekorzystnych zjawisk, brzmi co najmniej dziwnie.
@TchorzliwyLew: niech "libki" tak sobie mówią ;)

@Papinian: on mówi, że jest za wysoka.

@4Head: i przy okazji ma względnie jasne i stabilne prawo, niezależne sądy, nie ma nacjonalizacji fabryk itd. Jest na 25 miejscu w rankingu wolności gospodarczej wg Heritage Foundation.
Jasne, nie jest to całkowicie wolnorynkowy kapitalizm, a socjal jest spory. Jednak własność pozostaje głównie w rękach prywatnych, a nie państwowych i państwo nie ma przeważającej kontroli
Jednak dzisiaj widzimy doskonale, do czego prowadzi socjalizm - do biedy, głodu, śmierci, niedoborów.

Analiza faktów i związków przyczynowo skutkowych jest lewacka, dlatego jej nie stosujecie? Ośmieszacie ideologię którą reprezentujecie mając tak spolaryzowane poglądy i płytką perspektywę.

Noam Chomsky chwalił rządy Chaveza

https://www.theguardian.com/world/2011/jul/03/noam-chomsky-hugo-chavez-democracy
"Noam Chomsky criticises old friend Hugo Chávez for 'assault' on democracy. Renowned American intellectual accuses the Venezuelan leader of concentrating too much power in his own hands"