Wpis z mikrobloga

3 010 - 1 = 3 009

Tytuł: Każdy został człowiekiem
Autor: Piotr Nestorowicz
Gatunek: Reportaż historyczny
★★★★★★★★

Kolejna solidna propozycja od wydawnictwa Czarne. Książka opowiada o życiu kilku młodych Polaków w latach 50 XXw. - ostatnich latach stalinizmu i pierwszych latach Gomułki. Wszystkich bohaterów łączy jedno: ich wiejskie pochodzenie. Każde, z trochę innej rodziny, z innymi przekonaniami (mamy wierzących w komunizm i bardziej sceptycznych, religinych i tych mniej) próbuje ułożyć sobie życie w rzeczywistości powojennej. Wielką zaletą książki jest, że żyjemy sukcesami i porażkami opisywanych postaci. Ja dość łatwo "wpadłem" w ten trochę przaśny PRL i przez sposób narracji poczułem sympatię do postaci. Reportaż w dość zgrabny sposób ukazuje główne problemy i nastroje społeczne Polski powojennej: powszechny alkoholizm, przeraźliwą biede(np brak prądu na wsiach), analfabetyzm, kolesiostwo i ogromną zależność od aparatu władzy. Choć trzeba przyznać, że w tej książce polityka jest gdzieś z boku to niezwykle mocno wpływa na życie bohaterów. Polecam przeczytać, szczególnie jak się ma 20 kilka lat.
#ksiazki #czytajzwykopem #gruparatowaniapoziomu #historia

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz
źródło: comment_P8inNSSDhdPvPyHcP3ut1CJPBKvpzFor.jpg
  • 2