Wpis z mikrobloga

A to nie był jakiś wyż demograficzny z lat 80?


@Arkatch: Był. 500+ niestety w zasadzie nic nie zmienił wobec prognoz. A szkoda, bo jednak liczyłem na zmianę.

IMHO skoro już wydajemy taką kasę to powinna być jednorazowa bardzo duża zapomoga. Typu żeby wystarczyło na wkład własny na kredyt hipoteczny. Teraz jest fajny dodatek, ale nikogo wielce nie zachęci.
IMHO skoro już wydajemy taką kasę to powinna być jednorazowa bardzo duża zapomoga. Typu żeby wystarczyło na wkład własny na kredyt hipoteczny. Teraz jest fajny dodatek, ale nikogo wielce nie zachęci.


@adam2a: tylko wtedy jest ogromne ryzyko, że ta pomoc niby celowana do rodziców trafiłaby do deweloperów/banków którzy po korzystając z okazji, że pojawiają się klienci z odpowiednio większymi środkami po prostu by podnieśli ceny na czas trwania takiego programu
@Marian_Koniuszko: To nadal jest wyż, wystarczy sprawdzić w GUSie. Zrobiłam dla Ciebie wykresik z wiekiem matki drugiego i kolejnego dziecka. Góra wyżu demograficznego to 1983 rok czyli wyż ma 32-36 lat. I ta grupa rodzi najczęściej drugie i kolejne dziecko. Pierwsze - 27-28 lat, czyli rejon 1989-90 kiedy rodziło się ponad 400 tysięcy, ale już nie 600. Ostatnie podrygi, chyba że rząd namówi do rodzenia ryczące 40tki. Patrz na wyniki w
Pobierz
źródło: comment_7NsW5BI0UrFTODS6edjAigQqhP5tWHqY.jpg
@Andris00: Bez przesady z tymi rodzącymi Ukrainkami, do pracy przyjeżdżają głównie faceci. 2 a może nawet 3 miliony Polaków wyjechało, polskich dzieci za granicą rodzi się 30-50tys. rocznie, czyli b. malutko.
@George_Patton: Ja nie jestem wróżką, tylko badaczem. Umysł naukowca. Nie lubię wróżyć z fusów. Możliwych scenariuszy jest sporo, od całkowitej zapaści demograficznej po "wiosnę". Głupi wybuch wojny może zabrać nam 10 milionów istnień. Warunki do rodzenia dzieci w Polsce nadal są słabe, ale na pewno lepsze niż 10 lat temu. To rodzi nadzieję tymczasowej poprawy, ale na współczynnik dzietności z rejonu 2 - nie wiem co musiałoby się stać. Chyba Korwin