Wpis z mikrobloga

Poniżej umieszczam streszczenie z dłuższego wywiadu który pojawił się jakiś czas temu na wykopie. Są to arbitralnie najciekawsze fragmenty z całego wywiadu (znów, ściana tekstu)

https://hastebin.com/opevatafiw.sql

PLAYBOY USA LUTY 1985

JOBS: Posłużę się porównaniem z IBM. Jak to się stało, że my stworzyliśmy Maka, a ludzie z IBM PC juniora? Uważamy, że Mac sprzeda się w milionach egzemplarzy, ale nie budowaliśmy go dla innych ludzi, zbudowaliśmy go dla siebie.

Byliśmy grupą osób, które miały same osądzić, czy jest wielki, czy nie. Nie zamierzaliśmy go nikomu pokazywać ani przeprowadzać żadnych badań marketingowych.

W Apple pracuje się po 18 godzin dziennie. Przyciągamy do siebie specyficznych ludzi – takich, którzy nie chcą czekać 5 czy 10 lat, aby ktoś podjął za nich ryzykowne decyzje. Tacy, którzy naprawdę chcą przekraczać granice i pozostawić po sobie jakiś ślad.

JOBS: Nie, nie za bardzo. Żaden z nas nie myślał, do czego to doprowadzi. Woza motywuje rozwiązywanie problemów.

JOBS: Nikt naprawdę zdolny z mojej uczelni nie zajął się polityką. Wszyscy wiedzieli, że dla ludzi, którzy chcą zmienić społeczeństwo, świat polityki przełomu lat 60. i 70. nie był najlepszym miejscem. Wszyscy zajmują się teraz interesami – zabawne, ponieważ są to ci sami ludzie, którzy podróżowali do Indii i starali się na różne sposoby zgłębić sens życia.

JOBS: Dla żadnej z tych osób pieniądze nie były ważne. Oczywiście mnóstwo z nich zarobiło wielkie pieniądze, ale to nie był ich cel. Ich styl życia specjalnie się nie zmienił. Wykorzystali szansę, by czegoś spróbować, odnieść sukces lub zakosztować porażki, dorosnąć.

PLAYBOY: Czy wiesz, jak chcesz przeżyć resztę życia?
JOBS: Jest takie stare hinduskie powiedzenie, które czasem przywołuję: „Przez pierwsze 30 lat swojego życia wyrabiasz w sobie pewne przyzwyczajenia. Przez następne 30 lat to one kierują twoim życiem”. W lutym kończę trzydziestkę i dlatego o tym pomyślałem.

To co o sobie myślimy, to w większości zbiór tego co lubimy i tego co odrzucamy – szablon nawyków. Jądrem tego, czym jesteśmy, są wartości, w które wierzymy oraz nasze decyzje i czyny, które je odzwierciedlają.

PLAYBOY: Mógłbyś odejść. Na pewno nie musisz martwić się o pieniądze. Nadal pracujesz…
JOBS: (Śmiech) Z poczucia winy. Winy z powodu pieniędzy.
(jobs pracował dlatego że czuł się winny że ma tyle pieniędzy)

Po pierwsze, żeby nauczyć się coś robić dobrze, trzeba czasami się pomylić. By mówić o pomyłce, musi być system oceny. I taki jest problem z filantropią – nie ma systemu oceny.

JOBS: Najbardziej lubię książki, sushi i… Moje ulubione rzeczy nie kosztują wiele. To oczywiste, że naszym najcenniejszym zasobem jest czas. W związku z tym płacę wysoką cenę i nie mam prawie życia prywatnego. Nie mam czasu wdawać się w romanse, podróżować po małych włoskich miasteczkach, przesiadywać w kawiarniach i zajadać się mozzarellą z pomidorami. Czasem wydaję trochę pieniędzy, by zaoszczędzić sobie różnych kłopotów, czyli zaoszczędzić czas. I to wszystko.

JOBS: W chwili kiedy bierze się odpowiedzialność za własne marzenia, za ich realizację lub klęskę, życie staje się cięższe. Łatwo jest snuć marzenia, kiedy ich realizacja nie jest możliwa. Kiedy osiąga się taką pozycję, że można wcielić je w życie, pojawia się też ciężar odpowiedzialności.

racjonalna myśl Zachodu nie jest wrodzoną cechą umysłu ludzkiego. To umiejętność, której się nauczyliśmy. Nigdy wcześniej nie przyszło mi do głowy, że gdyby nie nauczono nas myśleć właśnie w taki sposób, to tak byśmy nie myśleli. Jedno z podstawowych zadań, przed jakim staje system nauczania, to nauka myślenia.
..
Najbardziej niesamowite w książkach jest to, że możemy przeczytać, co napisał Arystoteles.
..
Bezpośredni przekaz myśli i idei jest jednym z kluczowych elementów, z których zbudowano nasze społeczeństwo. Ale z książkami jest jeden problem – nie możemy zadać pytania Arystotelesowi. Myślę, że komputer kryje w sobie potencjał, by uchwycić fundamentalne zasady leżące u podstaw doświadczenia.

Gra video Pong korzystała z zasad grawitacji, momentu pędu i podobnych praw fizyki. Każda rozgrywka była inna, jak w życiu, ale wszystkie podlegały tym zasadom. (all boils down to fundamental rules)
..
A co by było, gdyby udało nam się uchwycić to, jak Arystoteles postrzegał świat? Gdybyśmy poznali podstawowe zasady rządzące jego postrzeganiem? Wtedy moglibyśmy takiemu Arystotelesowi zadać jakieś pytanie. OK, możesz powiedzieć, że to nie byłby prawdziwy Arystoteles. Może to byłoby do niczego. A może nie.

I zacząć je tak udoskonalać, by pewnego dnia można było – początkowo niezbyt dokładnie, a następnie w sposób coraz bardziej wyrafinowany – porozmawiać z Arystotelesem, Einsteinem lub Landem.

PLAYBOY: Będziesz nad tym pracował?
JOBS: To już praca dla kogoś innego, dla następnego pokolenia. Myślę, że ciekawym wyzwaniem intelektualnym będzie zestarzeć się z wdziękiem. Wszystko zmienia się tak szybko. Jeśli pod koniec lat 80. naprawdę będziemy chcieli przekazać stery następnej generacji, której drogi wyznaczy ówczesny stan wiedzy, musimy to zrobić w taki sposób, by mogli pójść dalej. By mogli stanąć na naszych barkach i pójść znacznie dalej. To bardzo ciekawe wyzwanie, prawda? Zestarzeć się z wdziękiem.

Steve Jobs. Died: October 5, 2011, Palo Alto, California, United States

#streszczenia #streszczenie #ciekawostki #stevejobs #apple #ang #rozwojosobisty