Wpis z mikrobloga

Poszedłbym na demonstrację w Warszawie przeciwko projektowi ustawy o SN z 12 lipca b.r. jako bo w obliczu zagrożenia ustroju Państwa to obowiązek obywatelski. Wcześniej nie widziałem takiej potrzeby ale tutaj sprawa jest konkretna i odpowiedzialność tylko po stronie PiS, nie jak w przypadku kryzysu konstytucyjnego.

Projekt oczywiście niekonstytucyjny no ale Trybunał Konstytucyjny raczej się tą ustawą nie zajmie jeżeli wejdzie w życie. Chyba wiadomo dlaczego.

#przemyslenia #neuropa #4konserwy #polityka
  • 67
@chanelzeg: Dokładnie to na pewno jest uderzenie w ustrój państwa. Ten projekt jest spory i trudno go przestudiować laikowi ale na pewno wymiana całego składu SN przez rząd to zamach na trójpodział władzy w Polsce. Można sobie SN lubić albo nie lubić ale tykać go nie wolno.

PiS powie, że wymienia bo to "komuchy", potem następny rząd wymieni, bo to "PiSiory". I tak każdy SN można sobie wymieniać na swoich ludzi
@Xianist: Widzę, że potrzebujesz pomocy. OK:

W Austrii sędziowie są mianowani (ernannt) przez prezydenta federalnego na wniosek rządu federalnego lub z jego upoważnienia przez właściwego ministra federalnego.

W Czechach kandydatów na sędziów zgłaszają prezesi sądów okręgowych, a następnie ministerstwo decyduje, które kandydatury przedstawi prezydentowi do mianowania.

W Danii sędziowie powoływani są przez monarchę na wniosek ministra sprawiedliwości, który odpowiada za nominacje sędziowskie przed parlamentem. Tradycyjnie od ponad dwustu lat sędziowie rekrutują
@nabavzbjl: dziękuje, ale chyba jednak ty

W Austrii sędziowie są mianowani (ernannt) przez prezydenta federalnego na wniosek rządu federalnego lub z jego upoważnienia przez właściwego ministra federalnego.


SPP Iustitia na którą się powołujesz uzupełnia tę informację o istotną gwarancję niezależności sędziów. "Decydującą rolę w wyborze sędziów mają komisje składające się wyłącznie z sędziów i wybierane przez sędziów", które przedstawiają kandydatów ministrowi lub prezydentowi - pisze Stowarzyszenie

W Danii sędziowie powoływani są
Jeszcze Holandię sobie ogarnij.


proszę

"Nominacje przyznawane są na podstawie rekomendacji [Holenderskiej] Rady [Sądownictwa], które z kolei odzwierciedlają opinie zarządów sądów oraz sugestie komisji ds. wyboru" - podaje "Przewodnik po Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa" (European Networks of Councils for the Judiciary, 2014). W Holenderskiej Radzie Sądownictwa, za sprawą decydującego głosu przewodniczącego, większość mają sędziowie.

@nabavzbjl:
@nabavzbjl:
Manipulacja jest również jeśli chodzi o Hiszpanię. Członków ichniej KRS wybiera parlament, ale spośród kandydatów przedstawionych przez komisję złożoną z 4 sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma więc opcji, żeby politycy mogli wsadzić tam swoich kolesi. W Polsce będą mogli. A przypominam, że skład KRS określa Konstytucja. Parlament może wybrać do niej 6 członków-nie większość.
@Xianist

W Szwecji kandydaci na sędziów aplikują do Ministerstwa Sprawiedliwości, które akceptuje, lub nie, ich wniosek.

Co prawda istnieje Komitet Sędziowski, który składa oficjalnie propozycje do Ministerstwa (w porozumieniu z sędziami), ale Ministerstwo nie jest zobligowane do podążania za tymi rekomendacjami.

Komitet składa się co prawda w większości z sędziów, ale, tak jak pisałem, rząd nie jest zobowiązany do akceptacji propozycji rady. Co więcej, wszystkich dziewięciu członków Komitetu wybiera rząd!

To oznaczałoby,
@ish_waw
najgorsze w tym wszystkim jest to, ze w spoleczenstwie jest glebokie poczucie niesprawiedliwości sadowej, ktroe ciagle podrxgewane jest w tv. obawiam sie ze jak przyjdzie bronic niezaleznych sadow to nie bedzie komu bo w wiekszosci ludzie zyja w przekonaniu ze trzeba zrobic porzadek
Kiedy widzisz ból dupska @Xianist @Roxar123, a @pk347 biegnienie z brudnymi majtkami w kierunku piwnice wiedz, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku ()

Już tyle razy udowadnialiście tu swoją partyjną lojalność wbrew rozumowi i jakiejkolwiek godności, że w ciemno można taką tezę stawiać. Z radością donoszę, że wasz czas minął ()