Wpis z mikrobloga

3 091 - 1 = 3 090

Tytuł: Karbala
Autor: Piotr Głuchowski, Marcin Górka
Gatunek: literatura faktu
★★★★★★★

Książka opisuje nasze misje w Iraku i Afganistanie. Bitwa o "city hall" ukazana w filmie jest tylko jej niewielkim fragmentem. Do połowy bardzo mi się podobała. Rozdziały na temat przygotowań, szkoleń, wyjazdu, przeplatają się z histrorią Iraku, wcześniejszych wojen w nim, jest także trochę o Islamie, duchowych liderach, różnicy między szyitami i sunitami. Tych kulturowych treści jest w sam raz- dają ogólny ogląd, ale nie zanudzają nadmiarem faktów. W polskich rozdziałach, są pierwsze potyczki, życie w bazach pierwsze ofiary, obrona "ratusza" itd. Gdzieś do połowy książki przeplata się to w miarę płynnie i spójnie.
Druga część jest dla mnie za bardzo przeładowana faktami. Akcja się rwie, coraz większe przeskoki między tematami. Znacznie większe zagęszczenie treści, jakby autorowi kończył się papier, a koniecznie chciał zmieścić wszystkie wydarzenia. Na poczatku śmierć żołnierza to osobny rozdział- opis całego wydarzenia z szerszej perspektywy. Potem giną już "na jednej stronie", na końcu w jednym zdaniu. To wszystko przeplata się z historiami rozwodów, pijaństwa i innych trudnych powrotów. I czymś czego nie cierpię w książkach- cytaty wpisów z for anonimowych internautów. Wolałbym opinie ludzi którzy mają jakieś zaplecze i kompetencje do wypowiadania się w temacie, a nie anonów (trolujących czy nie), którzy w jednej zakładce oceniają nasze działania w Iraku, a w drugiej komentują śmieszne koty- od tego jest internet.
O ile wiele książek, według mnie, przeładowane jest pustą treścią, tak tutaj nie miałbym nic przeciwko podzieleniu tej na dwa tomy na rzecz pełniejszego opisu pewnych wydarzeń i uporządkowaniu wątków. Zatem, forma książki nie do końca mi odpowiada, natomiast treść bardzo ciekawa, zwłaszcza, że media przemilczały większość wydarzeń. Ciekawie było też doczytać o amerykańskim sprzęcie (np. MRAP), który pojawiał się na stronach książki, a z wiadomych względów nie pojawił się w filmie.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
W.....r - 3 091 - 1 = 3 090

Tytuł: Karbala
Autor: Piotr Głuchowski, Marcin Górka ...

źródło: comment_YjgD5L2eVk2iG68ol9SmkturdNxTiB0l.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz