Wpis z mikrobloga

Pamiętniki Ryszarda Dżejmsa vol. 3: Alva Noto - Xerrox Phaser Acat 1 (2009)

Mocne eksplorowanie nowości płytowych ma jedną zasadniczą wadę: często brakuje mi czasu, żeby powrócić do świetnych płyt, które słuchałem ostatni raz parę lat temu. Byłoby ciekawie je skonfrontować z aktualnym, wzbogaconym poglądem na muzykę.
Jednym z takich wydawnictw jest na pewno dla mnie Xerrox vol.2 nagrany przez Carstena Nicolaia pod pseudonimem Alva Noto. Płyta ta powróciła do mnie kompletnym przypadkiem, w postaci prezentowanego tutaj Phaser Acat 1. Stanowi też niejako synonim tego, czego szukam w ambiencie. Zaczyna się potężnym noise'em, który momentalnie się kończy, zostaje uspokojony po czym przechodzi w drone'owy ambient poprzelatany glitchem. Ładunek emocjonalny, jaki niesie ze sobą ten utwór, jest na poziomie Heckera czy Basinskiego. Wydawać by się mogło, że Nicolai, który bł znany raczej z chłodnych, nieprzystępnych eksperymentów z glitchem i microsoundem nie jest w stanie dorównać tuzom gatunku. Ale muzyka po raz kolejny pokazała swoje dobre oblicze i zaskoczyła wszystkich.
Nic piękniejszego dzisiaj nie usłyszycie.

#mirkoelektronika #ambient #drone

#pamietnikiryszardadzejmsa