Wpis z mikrobloga

Mirki spod tagu #piwowarstwo Dzisiaj uwarzyłem swoją pierwsza warkę ( ͡° ͜ʖ ͡°) IPA na amerykańskich chmielach. Z tego miejsca chciałbym podziękować @Nivele za pomoc, cierpliwość i różne porady.

Wykorzystałem taki składniki
Słody
Słód Maris Otter 6,0kg
Słód wiedeński 0,3kg
słód pszeniczny 0,3kg
Słód Crystal 200 0,1kg

Chmiele
50g Citra - 60min
15g Amarillo - 15min
20g Cascade - 0min (podczas chłodzenia)
10g Amarillo - tydzień chmielenia na zimno
10g Cascade - tydzień chmielenia na zimno
15g Cascade - 3 dni chmielenia na zimno

Podczas warzenia miałem sporo różnych problemów - chyba najwięcej z elektronicznym termometrem który na koniec zepsułem (lub sam się zepsuł). Podczas zacierania nie mogłem dobrze ustalić temperatury, ale przy próbie jodowej zacier nie zmieniał koloru więc chyba ok ;) Drożdże przy rehydratyzacji trochę podziałały widać było bąbelk,i ale później coś udało, na szczęście zaraz już je wlałem do brzeczki. Brzeczkę chłodziłem na oko, bo zepsuł się termometr (ale ten ciekłokrystaliczny który nakleiłem na fermentor pokazywał 26C).

Zobaczymy jutro drożdże zaczną pracować w fermentorze. Już mam pierwsze doświadczenie i wiem co muszę dokupić i co poprawić na kolejny raz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A moim celem jest zrobienie dobrego RIS'a ( ͡ ͜ʖ ͡)
Pobierz
źródło: comment_lnHoq7f7QEGPZGCnVNAeyRAuXbGG02ul.jpg
  • 20
Czy zapach fermentacji ostro daje po mieszkaniu?


@PascalPrecht: troche daje, ale zazwyczaj jest to przyjemny, owocowy zapach.

a głośne to jest dosyć czy da się wytrzymać i spać spokojnie?


@Darkejas: sporo ludzi nie uzywa rurki fermentacyjnej, tylko kladzie luzno wieko na wiadro i wtedy wiadro nie wydaje zadnych dzwiekow.

Brzeczkę chłodziłem na oko, bo zepsuł się termometr (ale ten ciekłokrystaliczny który nakleiłem na fermentor pokazywał 26C).


@jmyung: czyli jak
@jmyung:
Zasyp konkret - jak z wydajnością? Ile litrów i blg brzeczki wyszło?

Co do chmielenia to mam obiekcję co do:
- za dużo na goryczkę - z 10-15g magnuma/ctz (citry szkoda) wystarcza, chyba że chcesz koniecznie wykręcacz pyska 100IBU
- i za mało i za długo(3-5dni) na zimno (ja bym dał tak przynajmniej ze 100g i szkoda, że nie citry która poszła na goryczkę ())
@Wafellini > czyli jak ruszy fermentacja (w tej temp. bardzo gwaltownie, dla czystych drozdzy np US05 przydaloby sie tak z 10-12 stopni mniej) to podbije jeszcze ze 2-3 stopnie i bedzie nieciekawie.

Tak wiem, zaniosłem fermentor do piwnicy gdzie jest chłodniej. Przez noc temperatura jeszcze powinna spasc. Zaraz zejdę i sprawdzę jak sytuacja
@Amaurosis: z wydajnością to tak bez szału. Przepis był na 22L i 16,5 blg. Mi wyszło troche ponad 21L i 15-15.5 blg. Chyba przy wysladzaniu jeszcze ten litr moglem wziąć.

Generalnie plan miałem na mocno goryczkowe piwo. Dlatego tyle chmielu na goryczkę poszło (robię według przepisu z piwo.org). Ale mówisz zeby więcej dać na cichej? Citry mi jeszcze zostało bo brałem każdego z chmieli (cascade, amarilo i citra) po 90g (
@jmyung: Zeus bardzo dobry na goryczkę(fajna intensywna, ale krótka, niezalegająca), zwłaszcza do amerykańskich stylów. Na zimno bym nie dawał :D

dowal cascade/citry/amarillo ile masz, ale tylko na ostatnie 3 dni przed butelkowaniem

21'C troche duzo, ale zle nie bedzie