Wpis z mikrobloga

Mały przykład czemu w Polsce jak w lesie czasami. Planuję ostatnio sporo lotów medycznych gdzie pacjenci zazwyczaj są na noszach w asyście medyków i jakichś medycznych urządzeń. Trzeba zorganizować wjazd karetki na lotnisku wylotu oraz na lotnisku przylotu żeby pasażera załadować i wyładować z samolotu. I co? Za granicą prawie zawsze wjazd karetki jest darmowy, dla lotów medycznych lotniska nie naliczają opłat lotniskowych czy są też inne udogodnienia. A w Polsce? Wszędzie płatne. A konkurencję wygrywa Gdańsk gdzie kosztuje to 1000 zł jednorazowo za sam wjazd. Kurtyna.

#lotnictwo #polska #swiat #medycyna #ciekawostki #gdansk
  • 23
@grigoryi:

Polsce jak w lesie

kosztuje to 1000 zł jednorazowo za sam wjazd

Nie wiem po jakich lasach jeździsz, ale wszystkie w Gdańsku i okolicach mają bezpłatny wstęp.
Ile Ci płacą za szkalowanie dobre imienia lasów, hę?
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@grigoryi: czy to jest powód dla którego ostatnio widziałem chyba twin otter w wersji medycznej na lotnisku w Pruszczu?
--edit, to nie był twin otter ale na pewno dwusilnikowy
@grigoryi: tylko wpuścić ? Czyli podnieść szlaban ?
Czyli taka karetka dowożąca pacjenta wjeżdża na płytę lotniska przed startem samolotu, niewylegitymowani medycy wnoszą pacjenta do samolotu razem z jego nierejestrowanym bagażem, no i w sumie mogą wnieść co chcą, co tylko mają w niesprawdzonej karetce ?
Ciekawe pod względem bezpieczeństwa.
@dr_zajac: groszowy. Ktoś musi ją tylko wpuścić :)


@grigoryi: I oczywiście medycy znają zasady poruszania się po placu manewrowym, znają frazeologię lotniczą, mają kontakt radiowy z ATC i stosują się do jego poleceń...

Czyli oprócz tego co napisał @fejkowy raczej musi być jeszcze ktoś, kto im to wszystko zapewni, więc już trochę więcej niż samo wpuszczenie.
@Sztabowy: @fejkowy: medycy nic z tych rzeczy nie robią. Podczas lotów medycznych jest zamawiany handling dla samolotu tak jak dla każdego innego lotu z pasażerami. Jest firma handlingowa, która zajmuje się pasażerami i załogą, transportuje ich po płycie itp. Medycy są tylko od tego by sobie z pacjentem tam robić to co muszę. Od kontaktu z ATC jest załoga samolotu... Wjazd karetki to jest po prostu coś co załatwia się
Nikt mnie nie przekona, że jakakolwiek opłata jest uzasadniona i moralnie akceptowalna.


@grigoryi: Ja się generalnie z Tobą zgadzam, ale po prostu tak jak to w życiu bywa, nie jest to takie proste jak się nam wydaje i czynników jest dużo więcej.
Lotnisko nie jest nonprofit i musi zarabiać - samo podejście biznesowe uzasadnia dla mnie fakt, że coś się należy. A taka asysta medyków to nie jest sytuacja emergency, tylko
@Sztabowy: medycy są wynajęci przez zlecającego rejs, kompletnie niezwiązani z lotniskiem. Jeśli ktoś miałby pobierać coś ekstra to firma handlingowa bo musi wjazd zorganizować, powiadomić lotnisko i ewentualnie ściągnąć celników czy security. Lotnisko nie ma dodatkowych kosztów.
Nikt mnie nie przekona, że jakakolwiek opłata jest uzasadniona i moralnie akceptowalna.


@grigoryi: Chwalebna postawa. Twardy beton i "nie bo nie, żadne argumenty mnie nie przekonają".
Nie zapomnij narzekać na wszystkowiedzących i zarozumiałych Januszy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Polinik: o czym Ty piszesz człowieku? A są jakieś argumenty? Rozumiesz Ty w ogóle o czym jest ten wpis? Po prostu moralnie nieakceptowalne jest branie hajsu za wjazd karetki ale jeśli uważasz inaczej to ewidentnie nie mamy o czym mówić.
@grigoryi:
Piszę o Twojej postawie "żadne argumenty mnie nie przekonają". Niby inteligentny człowiek, a taka ograniczona postawa.

A po co argumenty, skoro sam piszesz, że żadne Cię nie przekonają?

Tak, przy okazji sobie poironizuję z Twojej ideowości:
Skoro opłata za wjazd karetki jest niemoralna -- to tak samo niemoralne jest żądanie należności za paliwo do karetek, za przeglądy, za naprawę karetek. Ubezpieczenie karetek też powinno za darmo.
Ba, nawet producent karetki
@Polinik: kiepska analogia bo niewpuszczenie karetki na lotnisko może pociągnąć za sobą bezpośrednio,natychmiastowe problemy zdrowotne a Ty piszesz o tankowaniu i obsłudze? Trzeba rozdzielić sytuację normalną, gdy nawet nie są na służbie karetki i sytuację zagrożenia życia bo Ci pacjenci są na noszach, często pod respiratorem. Nie bez powodu muszą być szybko transportowani samolotem. A argumenty? Nie chodzi o to, że żaden mnie nie przekona. To taki związek frazeologiczny, który ma