Wpis z mikrobloga

Mireczki, jako, że spaliło mi Liveboxa podczas ostatniej burzy, to tym razem chcę się przed przepięciami jakoś zabezpieczyć.
Mam listwę zasilającą, która posiada również możliwość filtrowania przepięć dla linii telefonicznych (RJ-11).
Zdjęcie mojej listwy poniżej.

Pytanie:
Nie jestem pewny który kabel mam włączyć do RJ-11 IN, a który do RJ-11 OUT ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Czy dobrze rozumiem, że mam to połączyć tak:

[gniazdko telefoniczne w ścianie] --------------------- [RJ-11 IN]

[RJ-11 OUT] --------------------- [modem ADSL]

?

Pomooocy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektryka #telefonia #pytanie #burze
źródło: comment_H6Zr4mZgTgcjIYMUvA56j4UHijVmlSjo.jpg
  • 17
ciezko sprawdzic na ktorej kombinacji bedzie dzialac? masz az dwie :D


@nandrolone: A jak połączenie ADSL będzie działać na obu kombinacjach, to jak sprawdzić, na której kombinacji działa filtr przepięciowy? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Adaslaw: podejrzewam, że raczej spaliło Ci go przez zasilanie niż sieć telefoniczną. Znacznie lepsze zabezpieczenie niż listwa (listwa jest na niewielkie przepięcia, słabsze i innego pochodzenia niż strzały pioruna) to ochronniki przeciwprzepięciowe, które jednak wymagają co najmniej instalacji w skrzynce bezpiecznikowej.

Przykładowa broszura Legranda: http://www.elika.com.pl/images/Image/Pliki_do_pobrania/Katalog_Legr_ochronniki.pdf
@Adaslaw: @wonsz_smieszek: Tu dodam (z racji przywołania katalogu Legranda) co nieco na temat tych ograniczników.

Najpopularniejsze są w handlu ograniczniki typu 1+2 (wg starych niemieckich norm VDE jest to B+C i to nieaktualne od -nastu lat oznaczenie część firm, nie wiedzieć czemu, nadal stosuje) - taki typ jest uniwersalny i pasuje do różnych przypadków więc montowane są najczęściej.
Generalnie typ 1 musi być zastosowany jeśli dom jest zasilany z linii
@wonsz_smieszek: jeśli sieć telefoniczna była wystarczająco długa i kijowa to jak najbardziej może być to jej wina. wieki temu padł mi modem adsl po uderzeniu pioruna w dom naprzeciwko (w piorunochron) i był on jedyną stratą. cała reszta mniej lub bardziej gównianej elektroniki na zwykłych przedłużaczach przeżyła, tak jak i zasilacz modemu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@b0rn2frag: Po linii telefonicznej jak najbardziej może przyjść, dlatego tam też powinno się stosować ograniczniki.
U mnie linia telefoniczna jest w całości w ziemi, a mimo to parę lat temu jak piorun uderzył w dom sąsiada 200 m dalej to modem DSL był do wyrzucenia (nie miałem wtedy żadnej ochrony na linii telefonicznej).

Wszelkie linie sygnałowe są dużo bardziej wrażliwe na przepięcia niż zasilające z racji pracy na dużo niższych napięciach