Wpis z mikrobloga

Koleżanki mama na poczatku lat 2000 miala sklep. Kilka dni temu dostala zawiadomienie, ze zalega jakies pieniadze do zus z 2003 roku. Pracuje na umowie zlecenie, gdzie ma 600 zł i zus wystąpił o zajęcie pensji. Jak można jej pomóc, nie ma jakiegoś przedawnienia, a może czekają jeszcze większe konsekwencje? #prawo #zus #dg #dzialalnoscgospodarcza
  • 13
@K_25: jeśli nie chodzi o alimenty, to kwota do wysokości wynagrodzenia minimalnego jest chroniona od zajęcia
najlepiej iść do ZUS i dogadać się żeby rozłożyli na jakieś dogodne raty
edit: ewentualnie do komornika jeśli sprawa jest już u niego
ZUS nie traktuje zaświadczenia o niezaleganiu z ZUSu za wiążący dokument, który może potwierdzać brak zaległości :) :) :) :) :)


@piotrek__: Ciężko, żeby traktował ;). Jak wtedy by mieli wystawić takie zaświadczenie bez przetrzepania Cię konkretnie? Zaświadczenie jest o tym, że na dany moment nie zalegasz (czyli nie ma nakazu zapłaty, który byś olał), a nie o tym, że jesteś krystalicznie czysty. Przy kontroli może wyjść milion rzeczy, które spowodują,
@piotrek__: Można dać papiery do audytu do innego biura rachunkowego. A w praktyce no to już tylko od Ciebie zależy. Urząd działa proceduralnie, nie ma tam nikt takiej władzy, żeby powiedzieć "spoko rozumiemy, że się zapomniało, to tylko 20 zł, do widzenia". Jako właściciel firmy za to wszystko odpowiadasz, nikt oprócz Ciebie nie będzie wiedział czy wszystko jest okey czy nie. Można odwrócić pytanie - skąd urząd ma wiedzieć przy wystawianiu
skąd urząd ma wiedzieć przy wystawianiu zaświadczenia, że Tobie się coś "nie zapomniało".


@Arrival: ale mentalność niewolnika XD urząd zawsze ma racje a ty niewolniku siedź cicho.
nie muszą robić żadnej kontroli, mają #!$%@? systemy za kilkadziesiąt milionów to sprawdzenie czy zalegasz ze składkami powinno trwać 30 sekund i tyle, potem wystawiają papier że nie masz zaległości i sprawa zamknięta. tak powinno to wyglądać w normalnym kraju.
@murinius: A co jak zatrudniałem pracownika na czarno i to wyjdzie przy kontroli za parę lat? Powinienem odprowadzać za niego składki. Wyjdą wtedy zaległości. Mam uniknąć kary bo mi ktoś 3 lata wcześniej wystawił zaświadczenie, że nie zalegam ze składkami za siebie?