Wpis z mikrobloga

1-3 % to pochylenie podłużne, nie jestem pewny czy rozróżniasz.


@l3chu: To jest max pochylenie poprzeczne (§45 pkt.8 wyżej wspomnianego rozporządzenia).
I tak, rozróżniam.
Dla ścieżek rowerowych pochylenie podłużne nie powinno przekraczać 5%, ale faktycznie w wyjątkowych sytuacjach jest 15%.
Widać, że ktoś miał w dupie wygodę ruchu pieszego i rowerowego, albo projektant, albo urzędnik.
Nie wiem czy to jest zwykłe naciąganie przepisów czy już urzędnik z projektantem powinni odpowiadać
  • Odpowiedz
@flager: Zajmujesz się drogami ? Wszędzie gdzie masz trochę górek to się obchodzi, tak to na co 2 ulicy byłyby schody albo pochylnie. Raczej wypadałoby zaktualizować przepisy. Wracając do tematu. Będzie 10% spadku i nic się nie stanie
  • Odpowiedz
@l3chu: Mostami się zajmuję, wiec na drogach się znam raczej pobieżnie, aczkolwiek wiem więcej niż przeciętny człowiek i wiem gdzie szukać podstawowych info.

Będzie 10% spadku i nic się nie stanie

No nic niestanie się, ale po co komuś takie coś przed domem, dobrze to nie wygląda, a i piasku trzeba więcej użyć (ponad 3 razy więcej, kruszywo to pewnie najmniejszy kosz tutaj, ale zawsze to można zrobić taniej, a
  • Odpowiedz
Raczej wypadałoby zaktualizować przepisy.


@l3chu: Tak w ogóle to ciekawe od kiedy jest ten przepis, bo faktycznie w miastach czasami chodniki wydają się mieć większe pochylenia.
Możliwe że te przepisy są nie tak stare (z lat '90?) i intencją ustawodawcy było to, aby to dotyczyło nowych chodników budowanych w ciągu nowych dróg i ulic z założeniem, że nowe tereny poddane urbanizacji będą plantowane
  • Odpowiedz
@flager: ale proszę Cię czytaj o czym pisze, op nie napisał ile ma spadku więc podałem wartość wg mnie maksymalna bezpieczną na której może dać podsypkę na starym betonie i położyć kostki, nigdzie nie napisałem żeby dał 10 %
  • Odpowiedz
@l3chu: Nie pisał ile ma, bo jeszcze go nie ma. OP napisał, że właśnie dopiero chce spadek zrobić.
Ja doprecyzowałem jaka jest optymalna wartość spadku ze względu na odwodnienie, bo twój komentarz mógł OPa wprowadzić w błąd co do tego jaką wartość trzeba zastosować ze względu na odwodnienie.
  • Odpowiedz
@flager: Co ? :D Gdzie napisałem ze trzeba dać 10%, jak chciał robić na kleju to dla mnie jedynym w miarę logicznym uzasadnieniem klejenia jest duży spadek, napisałem ile wg mnie można zrobić na podsypce, reszta to Twoja nadinterpretacja
  • Odpowiedz
  • 1
@LubieDlugoSpac: no ale ile tego spadu ? 10-15% to spokojnie na podsypce, chodniki mają spad a się ich nie klei


Ale przez chodnik woda przesiaka w grunt, tu zatrzyma się na starym betonie i w zimie wysadzi bruk
  • Odpowiedz
@bynon: Niczego nie wysadzi jeżeli podsypka jest z gruntów niespoistych, czyli np piasku bez domieszek frakcji iłowych, pyłowych lub gliniastych.
Wysadzionowość gruntu oraz warunek głębokości przemarzania dotyczą gruntów spoistych jak iły czy gliny.
Poza tym to jest za mała warstwa gruntu, żeby coś się takiego stało.
No i taka nawierzchnia z kostki to nie jest monolit, aby coś mogło popękać z tego powodu.
  • Odpowiedz