Wpis z mikrobloga

@LubieDlugoSpac: Zależy od tego jaki jest stan starego betonu, czy jest skorodowany, czy był wystawiony na działanie chlorków lub innych soli itp. Jeżeli jest w dobrym stanie to wystarczy ją podczyścić, ale i tak po pewnym czasie mogą się pojawić pęknięcia, jeżeli jest to element mocno pracujący (chodzi o zmienność obciążeń i amplitudę naprężeń), jeżeli nie, to nie powinno się nic złego dziać.

Jeżeli chcesz mieć pewnością dobrego połączenia to musisz
  • Odpowiedz
@flager: Mój wcześniejszy wpis nie był dość precyzyjny, więc opiszę dokładnie po co chcę robić tę nową warstwę, otóż chciałbym położyć kostkę brukową na klej w miejscu, w którym teraz jest stara warstwa betonu a lokalizacja bardzo utrudnia skucie tej warstwy, dlatego planuję zrobić cienką wylewkę, która zbuduje kilkustopniowy spad dla deszczu, a na tę wylewkę położyć kostkę brukową 4cm na klej, jest to obszar ok 12-13 m2, który będzie użytkowany
  • Odpowiedz
@LubieDlugoSpac: Rozumiem, że element jest położony na gruncie.
Jeżeli stary beton nie jest popękany, to znaczy, że nie jest to element mocno obciążony, ani nie są złe warunki gruntowe dla tego elementu.
Jeżeli planujesz robić wylewkę ze zwykłego betonu, to pamiętaj, że nie może być ona zbyt cienka, nie powinieneś schodzić poniżej 5cm (4cm to już absolutne min. dla zwykłego betonu).
W takim razie wyczyść starą powierzchnię, jeżeli za bardzo nie
  • Odpowiedz
@LubieDlugoSpac: Dorzucenie jakiejś siatki z prętów fi10 w rozstawie 10x10 (15x15) cm pomogłoby w zapewnieniu trwałości nowej warstwy.
Cienkie warstwy zwykłego betony są narażone na pękania skurczowe, a jeszcze bardziej gdy łączy się ją ze starym betonem.
Aczkolwiek nie zawsze jest to wymagane.
  • Odpowiedz
otóż chciałbym położyć kostkę brukową na klej


@LubieDlugoSpac: a nie lepiej kłaść od razu na suchy beton,widziałem jak z 10 lat temu kamieniarze kładli płyty granitowe grubości 3 cm na suchym betonie i nic się nie dzieje do dziś...
  • Odpowiedz
no ale ile tego spadu ? 10-15% to spokojnie na podsypce, chodniki mają spad a się ich nie klei


@l3chu: Panie, gdzieś pan widział takie spadki chodnika?
@LubieDlugoSpac: Jeżeli pójdziesz w stronę podsypki to spokojnie 2% do 3%, zresztą i bez podsypki przy każdej innej metodzie takie pochylenie jest wystarczające.
  • Odpowiedz
@l3chu: Ale to wynika raczej ze względu na charakter terenu, za względu na odprowadzenie wody wystarczy 1-3%.
Tak w ogóle to max pochylenie podłużne chodnika to 6% wg rozporządzenia Dz.U.2010.65.407 odnośnie dróg publicznych.
Jeżeli ktoś zrobił więcej niż 6% to zrobił to niezgodnie z przepisami, no chyba że to teren prywatny lub coś o czym nie wiem.
Ewentualnie dla pochylni jest 8% (wyjątkowo 10%), ale wtedy muszą być zamontowane takie bajery
  • Odpowiedz
@flager: Mało widziałeś ( ͡º ͜ʖ͡º) To, że tak pisze w rozporządzeniu to ja doskonale wiem, ale to jest w stylu zniesiemy ustawą ubóstwo i go nie będzie. To, że jest tak w przepisach nie znaczy, że jest w rzeczywistości. Robisz ścieżkę rowerową gdzie max pochylenie wynosi 15% i potem dopuszczasz na niej ruch pieszych. Załatwione. 1-3 % to pochylenie podłużne, nie jestem pewny czy rozróżniasz.
  • Odpowiedz