Wpis z mikrobloga

Ciekawa polska przeglądówka o transporcie białek do mitochondriów.

http://www.postepybiochemii.pl/pdf/2_2016/94.pdf

"Mitochondria uczestniczą w wielu niezwykle ważnych procesach biologicznych, takich jak wytwarzanie energii, inne ścieżki biochemiczne oraz przekazywanie sygnałów w komórce. Proteom mitochondrialny, czyli zestaw wszystkich białek obecnych w mitochondriach, jest współtworzony przez około tysiąc białek, z których przytłaczająca większość (99%) powstaje w cytosolu na bazie matrycy genomowego DNA. Białka te są kierowane do mitochondriów i sortowane dzięki wyspecjalizowanym mechanizmom właściwym dla odpowiednich przedziałów mitochondrialnych. Białka mitochondrialne podlegają następnie modyfikacjom potranslacyjnym warunkującym ich dojrzewanie, a wiele z nich uczestniczy w tworzeniu kompleksów białkowych. Napływ nowych białek jest równoważony przez mechanizmy usuwające niefunkcjonalne białka. Artykuł jest poświęcony mechanizmom odpowiedzialnym za biogenezę białek mitochondrialnych, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komórek eukariotycznych."

==================

https://www.youtube.com/watch?v=J9EWTI5m2mM

https://youtu.be/LfDYGanMi6Q

https://www.youtube.com/watch?v=FhJemzfF7rc

https://www.youtube.com/watch?v=RrS2uROUjK4

‚Komórka jest pełna chaperonów (molekularnych przyzwoitek): pod względem liczby cząsteczek jest to jedna z najliczniejszych grup białek. Białka opiekuńcze są bardzo wszędobylskie. Można je znaleźć i w cytoplazmie (tam biorą udział w nadawaniu kształtu białkom wytwarzanych w procesie translacji oraz w naprawianiu zdeformowanych białek), i w jądrze komórkowym, i w szorstkiej siateczce śródplazmatycznej (gdzie uczestniczą w kształtowaniu białek przeznaczonych do wydzielenia przez komórkę), i w pobliżu błon białkowo-lipidowych (białka opiekuńcze są potrzebne w procesie transportu innych białek przez błony biologiczne: z jednej strony błony jedna przyzwoitka rozwija białko i wpuszcza je do kanału w błonie, a po przeciwnej stronie błony białkowo-lipidowej inna przyzwoitka odbiera transportowany łańcuch polipeptydowy i nadaje mu odpowiednią konformację). Bez udziału białek opiekuńczych wiele procesów metabolicznych nie mogłoby przebiegać prawidłowo, a naprawienie popsutej cząsteczki białka przekraczałoby możliwości komórki.

Skuteczność działania enzymu zależy od przestrzennej struktury jego centrum aktywnego, które musi być dopasowane do cząsteczek substratu, a czasami nawet powinno zmieniać kształt w trakcie katalizowanej przez siebie reakcji biochemicznej. Odkształcenie białek strukturalnych mogłoby doprowadzić do rozpadu cytoszkieletu – delikatnej sieci mikrotubul i mikrofilamentów, która nadaje komórce odpowiedni kształt i reaguje na zmiany warunków środowiska oraz na sygnały wysyłane z innych części komórki. Zmiana struktury białek uczestniczących w ochronie i odczytywaniu informacji genetycznej w najlepszym wypadku doprowadziłaby do zwiększenia częstości mutacji genów (co zwiększyłoby ryzyko uszkodzenia komórki, a zwłaszcza transformacji nowotworowej), a w najgorszym – do natychmiastowej śmierci komórki. Wniosek? Większość nieprzewidzianych zmian kształtu białek oznacza dla komórki katastrofę.’

#nauka #biologia #mitochondria #translokacja #receptory
bioslawek - Ciekawa polska przeglądówka o transporcie białek do mitochondriów.

htt...

źródło: comment_QfgRlfnrU9i31tgaXg5Ll8mXdT8mhu6X.jpg

Pobierz
  • 10
@bioslawek: Mam nadzieję. Bo z tego co obecnie widzę, to np. z informatyki prawie nic sensownego nie jest publikowane po Polsku. Nawet te wszystkie punkty z MNiSW każą publikować po angielsku zamiast po Polsku. Więcej punktów jest za taki sam artykuł, nawet w tym samym czasopiśmie, ale po angielsku. Kto jak kto, ale polski rząd powinien dbać o nasz ojczysty język.
@mk321: To prawda. Nie każdy zna język angielski, a wszyscy płacą podatki na naukę i mają prawo poznawać jej wyniki we własnym języku. Jak coś ciekawego wpada mi w ekran, to się tym dzielę. Nawet jak się dobre prace w w języku Polskim ukazują, to nie mają dobrej promocji. Trafia się na nie całkiem przypadkowo, najczęściej podczas szukania zupełnie innych materiałów, jak jakieś słowo kluczowe przypasuje googlarce :-)
@bioslawek: Jeszcze co do chaperonów, to ostatnio czytałem ciekawą rzecz. Gdy białko przyjmuje przy ich pomocy prawidłową konformację, to przez cały czas trwania tego procesu jest chronione przed przyłączeniem ubikwityny. Prawdopodobnie większość białek zawiera w swojej strukturze sekwencje aminokwasowe podatne na ubikwitynację, ale są one schowane dzięki chaperonom. Właśnie dzięki temu białko jest w stanie usuwać źle sfałdowane białka w proteasomie, bo przy nieprawidłowej strukturze 3-rzędowej te sekwencje są 'widoczne'. Natomiast