Wpis z mikrobloga

No co powiedział? Że bliźnim jest ten, kto okazał nam miłosierdzie.


@bh933901: Nie, cieżki analfabeto religijny. Powiedział, że każdy jest twoim bliźnim. Także ten innej narodowości i wiary. Jako przykłądu użyl, że Samarytanin potraktował Żyda jako bliźniego. Weź poczytaj Pismo Święte, poczytaj Katechizm Kościoła Katolickiego, bo jesteś załamujący. Lata religii w szkole i kształcą pogan nie majacych pojęcia o chrześcijaństwie.

Nie ma takiej opcji, żeby imigrant nie był twoim bliźnim. Chcesz
Ja to widzę trochę inaczej bo mino wszystko te ''sprawy codzienne'' to miłość i pomoc bliźniemu czego naucza kościół.


@SpaceMonkey: Kościół nie naucza bezwzględnej pomocy każdemu, dlatego tak - pomoc bliźniemu jest obowiązkiem i tutaj nie można dyskutować z papieżem. Natomiast, po pierwsze, Kościół nigdy nie nakazywał pomocy za pomocą instrumentów państwa (tzn. istnieje coś takiego jak nauka społeczna Kościoła, ale wierzący nie muszą się z nią zgadzać, gdyż nie są
@bh933901: Tylko ja już wcześniej napisałem Franciszek głosi pomoc bliźniemu ogólnie bez wykluczania nikogo a od państwa zależy komu tej pomocy udzieli. Przecież nie twierdzę, że dany kraj ma łamać własne prawo azylowe i imigracyjne w imię wiary.
@Andreth: Nic takie nie powiedział, ciężki analfabeto religijny. W przytoczonej przypowieści były trzy postacie, za bliźniego wskazana została tylko jedna. Więc nie każdy jest bliźnim. Lata w szkole i nawet logiki nie nauczyli.
Wydaje mi się, że jednak przypowieść o miłosiernym Samarytaninie wskazuje, że pomóc należy każdemu, nawet wrogowi.


@seicel: Przypowieść ta nie ukazuje, że każdy Samarytanin jest dobry, tylko że należy oceniać ludzi na podstawie ich czynów i według tego stwierdzać, kto jest bliźnim. Ale należy oceniać, a więc z tego choćby założenia wynika, że są bliźni i... pozostali. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bh933901: Jasne. Jezusowi na pytanie "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" odpowiesz: "no ale przecież nie mogłeś byc uchodźcą z pontonu, bo to najeźdzcy i na pewno nam źle życza, tak politycy mówili". Na pewno będzie pod wrażeniem.
bo to najeźdzcy i na pewno nam źle życza, tak politycy mówili"


@Andreth: politycy mówią różnie, fakty również. Są uchodźcy porządni, są i nieporządni. Nie podejmowanie ryzyka związanego z ich wpuszczaniem i zamiast tego pomoc na miejscu, co np. niweluje drenaż mózgów i tarcia międzykulturowe to taka zbrodnia?
@Andreth: Jestem głębokim zwolennikiem pomagania uchodźcom i imigrantom, nawet socjalnym.

Są tylko dwa warunki: robisz to z własnej inicjatywy, za swoje środki, a nie na zasadzie "niech ktoś...", czyli wszyscy złóżmy się na pomoc imigrantom, bo Andreth tak chce, religia jej nakazuje czy coś tam. Nie ma więc mowy o żadnej relokacji imigrantów, bo rzekomo chrześcijaństwo tak nakazuje.

Drugi warunek: nie można przy tym łamać prawa państwa, w którym się znajdujesz,
Ale Samarytanin nie oceniał Żyda tylko mu pomógł, chociaż większość Żydów uważała Samarytan za zdrajców i innowierców.


@seicel: Pytanie "kto jest bliźnim?" zostało wyraźnie zadane z perspektywy poszkodowanego Żyda, nie Samarytanina.

Cytat z Biblii Tysiąclecia:

Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»


I odpowiedź, wskazująca jednoznacznie: Samarytanin bliźni, dwaj Żydzi - nie.

On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».


Wyraźnie widać, że,
Ale Jezus nakazuje pomagać każdemu, bez względu czy jest bliźnim czy nie.


@seicel: Nie każdemu. Gdyby pomógł każdemu, rozwiązał by wszystkie problemy na świecie, w końcu miał boską moc. Pomagał zaś w sposób dość ograniczony. Uzdrowił kilku ludzi, którzy się do niego pofatygowali, wygenerował wino, gdy go został o to poproszony przez matkę (a i tak odpowiedział na początku coś w stylu "to nie mój interes lol"), grzechy przebaczył jednemu łotrowi
@bh933901: Selektywny i dlatego poświęcił się za wszystkich ludzi? Pomagał każdemu kto do niego przyszedł, ale jego cel na ziemi był inny. Cuda, których dokonywał miały jedynie poświadczyć, że pochodzi od Boga.

Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie kończy się dość znaczącymi słowami:

Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie».

Jezus nakazuje postępować podobnie do Samarytanina, a więc pomagać innym. Sam przyznałeś, że bliźnim jest Samarytanina. Jest on nim dla poszkodowanego Żyda,