Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@whitewolfik: czytałem artykuł na ten temat (dawno i raczej nie znajdę go już), jak niewolnicy umierają i nie mają zapewnionej opieki medycznej to się opłacają, jak mają dożyć trzydziestki to też sie opłacają, jak mamy koparki i piły mechaiczne to już nie bardzo, zresztą wymyśl prace jaką taki niewolnik miałby wykonywać, której specjalista nie zrobi lepiej.
@Gluptaki: po pierwsze praca więźnia zmuszanego do pracy jest nieekonomiczna, bo trzeba go pilnować, pracuje wolno, a sen pracy za "miskę zupy", kończy się tym że więzień mdleje, choruje i kosztuje państwo jeszcze więcej, w łagrach tak było, tylko tam jak ktoś miał umierać to się go nie ratowało.


@Usmiech_Niebios: jakoś IG Farben, Volkswagen i wiele innych firm podczas II WŚ nie miało tego problemu. A nie było kamer, dronów
@Gluptaki: no nie było i było to opłacalne (chociaż wątpię, skąd np. wiedzieli że więzień nie dopuści się sabotażu?). Teraz mamy maszyny o dużej efektywności i opłacalne to nie jest. Poza tym poczytaj jak to wyglądało w łagrach, jak nastawiamy się że więzień umrze podczas pracy to ma to sens, jak nie to nie. I czekam na przykład pracy która mieliby wykonywać, bo kopać doły można koparką
@Usmiech_Niebios: ale jakoś Ukrainców sprowadzają za 6 zł na godzinę, a Adidas i Nike outsourcingują produkcję do Bangladeszu gdzie jest jeszcze taniej. Mimo tych maszyn o dużej opłacalności. Dać 500 takich zwyroli pracującuch po 14 godzin dziennie i już jest to oszczędność 50 tys. dziennie. Myślę, że za to idzie opłacić strażników i infrastrukturę.
@Usmiech_Niebios: chociażby upychanie pierza do kołder. Szycie ubrań. Praca w hucie. Szlifowanie kamieni. Ba, mam całą listę nawet:

Prace bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla oraz rud metali lub ich wzbogacaniu.
Prace udostępniające lub eksploatacyjne związane z urabianiem minerałów skalnych.
Prace pod ziemią bezpośrednio przy drążeniu tuneli w górotworze.
Prace bezpośrednio przy zalewaniu form odlewniczych, transportowaniu naczyń odlewniczych z płynnym, rozgrzanym materiałem (żeliwo, staliwo, metale nieżelazne i ich stopy).
Prace bezpośrednio przy