Wpis z mikrobloga

Mam śmieszny problem do rozwiązania w #elektronika. Mam zliczać ilość osób obecnych w danym pomieszczeniu (realtime - transfer po radiu) i ogólny przepływ ludzi w muzeum. Niby standard - wrzuć podczerwień i elo. Tylko jest kilka znacznych ograniczeń:

1. Zasilanie. A raczej brak - tylko bateryjne (domyślnie - jakieś żelowe aku, łącznie ~24Ah na 6V, może trochę więcej)
2. Otoczenie. Żadnych modyfikacji (np a te wejścia mają nawet po kilka metrów szerokości - odpada wstawienie jakichś rozdzielaczy na kilka pojedynczych strumieni człowieków)
3. Wiele wyjść, wiele wejść, wiele przejść, wiele pomieszczeń.

Jakieś protipy? Rozważam użycie czujników podczerwieni (np. uczepionych na górze każdej framugi co np. 50 cm) albo RFID w 2 wersjach:
a) Czytnik uwieszony na framudze przy wejściu, ludzie mają ID zawieszone na szyjach i sczytuję numerki które się pojawiają pod czytnikiem (i użycie pasywów UHF na jakichś płytkach o zasięgu ~1,5m). Minus - przypadkowe odczyty osób przechodzących obok (chyba, że uda się zrobić idealną wręcz kierunkowość)
b) mocarniejsze czytniki w centrum pomieszczenia skanujące obszar np. 6 metrów dookoła i zbierające na raz wszystkie tagi (to będzie trudne, ale to chyba wykonalne przez jakieś delaye zakodowane w rfid. Minusem jest tutaj koszt liczony zapewne w milionach monet)

A. Kamer nie ma i nie będzie xd Jak to pogodzić? :D

#pytaniedoeksperta #informatyka #rfid i troche #bezpieczenstwo
  • 3
@Wiktor426: wyglądają obiecująco! Szczególnie kontakt.io wygląda jak uszyty do tego zadania, właśnie wczytuję się w szczegóły, dzięki za polecenie!
@zetisdead: przy pracy po 8h dziennie celowałem w co najmniej 2-3 miesiące. Chodzi bardziej o liczbę osób w pomieszczeniu w danej chwili czasu (obłożenie od czasu) i ogólnie ile osób weszło przez cały dzień do danego pomieszczenia. Robienie tras można by ogarnąć dzięki systemom wspomnianym przez @Wiktor426 Taki feature byłby mocno