Wpis z mikrobloga

Mirkowie i mirabelki, nurtuje mnie niesłychanie jak powstał metr i kilogram, tja ja wiem że we Francji w 1791 i że wzorce itd.. Ale nie ma nic i nie moge się doszukać, dlaczego akurat tyle ustalili na metr i tyle jako kilogram?
Serio tego nigdzie nie ma- tak jakby po prostu postanowili że tyle to tyle i już.
Albo ja coś słabo szukam ( ͡º ͜ʖ͡º)
#nauka #si #systemmetryczny #historia
  • 31
@WidarX: Andrzeju nie denerwuj się, weźmie się trochę irydu i platyny, wyklepiemy, schowamy, jak się nie uda weźmie się z mojego i przyłoży do twojego,. hje, hje hje( ͡° ͜ʖ ͡°)
@WidarX: w skrócie litr wody został zamieniony na 1 decymetr sześcienny (a raczej na odwrót decymetr sześcienny na litr) i ten litr (woda przy normalnym ciśnieniu o temp. 4 stopni) został nazwany kilogramem. Możesz dociekać skąd się wziął 1 decymetr sześcienny itp ale sądzę, że dokopiesz się do rękopisów z czasów II w. p.n.e. ;)
@WolfSky: no i widzisz, wracamy do tematu, skąd i jak- to w żaden sposób nie była kontynu8acja miary tradycyjnej żadnej, ani wyciągnięcia średniej- #!$%@? nawet Witold Kula nie napisał nigdy skąd i jak- historia jest niejasna
@WidarX: gdzie #!$%@?ę? Wytknij mi błąd albo przeproś. Chciej komuś pomoc jeszcze usłysz, że #!$%@?. Nie warto. Od dziś może mi się Pan nie kłaniać. Żegnam.
@WidarX: nie było w moich wypowiedziach żadnych dywagacji, wszystko co napisałem to prawda i gdybyś miał za grosz rozumu to byś te informacje zweryfikowal, ale wolisz rzucać oszczerstwami jakbyś był Panem tego padołu i powinno Ci się wszystko podać. Chyba już napisałem, że żegnam więc nie wiem po co dalej wołasz. Choć w sumie rozumiem, gdybyś miał umiejętność czytania ze zrozumieniem to pytanie w ogóle by się tu nie pojawiło. Rozumiem.