Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta #wzrok #oczy #okulary
Mirki, mam od wczoraj nowe okulary korekcyjne. Widzę o niebo lepiej, ale mam nieodparte wrażenie, jakby obraz mi się po prawej stronie rozjeżdżał. Nie mam problemów z równowagą ani podczas jazdy samochodem. Kiedy patrzę pod pewnym kątem np. na klawiaturę laptopa, to widzę, jakby klawisze były w kształcie delikatnego rombu. Byłem dzisiaj u optyka, gdzie robił mi te okulary. Niby powiedział, że do piątku mam pochodzić w nich i wtedy przyjść ponownie. Czy to coś da? Mam lekki astygmatyzm.
  • 13
@Zero_Gravity:
1. Przyzwyczajasz się, jak byłem mały to dziwiło mnie że w okularach babci wszystko wydaje się małe
2. To normalne że widzi się inaczej pod różnymi kontami, często my "okularnicy" nieświadomie wykonujemy ruchy głową żeby lepiej widzieć
3. Ogniskowa
@GloomySunday: na minusie :V (kolejno sfera, cylinder, oś) lewe oko(-0.5 / -1.5 / 180*), prawe oko (-1.0 / -0.5 / 160*) i jakieś h wyczytałem wynoszące 68. W poprzednich okularach nie miałem czegoś takiego. Po kilku dniach noszenia stwierdziłem, że widzę jakbym patrzył przez trapez.
@Zero_Gravity: Jeśli korekcja astygmatyzmu (cylinder) pojawia się po raz pierwszy lub była zmiana jego wartości to wymagane jest kilka dni na dostosowanie się do zmiany postrzegania kształtów - a w zasadzie do postrzegania ich we właściwy sposób. Przykład, który opisujesz jest bardzo częsty i mocno standardowy :)
@Zero_Gravity: Kwestia bezpieczeństwa jest tak na prawdę drugorzędna (tylko raz przez ponad 10 lat pracy miałem do czynienia z uszkodzeniem oka przez takie soczewki w czasie wypadku samochodowego) - ważniejszy jest komfort a soczewki szklane mają małe możliwości uszlachetnień itp. Ale tak jak pisałem - pytam z ciekawości bo zawsze zastanawia mnie dlaczego ludzie wybierają soczewki mineralne - każdy korzysta z technologii, które uważa za stosowne :)
@GloomySunday: Nosiłem od poniedziałku cały czas te okulary i niestety nie unormowało się, więc poszedłem dzisiaj jeszcze raz do optyka, zbadał mi ponownie oczy i powiedział, że będą gotowe na poniedziałek. Ja niestety wracam do Niemiec, więc sprawa nieco bardziej skomplikowana. Optyk mi powiedział, że nie ma problemu i wyślą okulary z nowymi szkłami na ich koszt do Niemiec ( ͡° ͜ʖ ͡°)