Wpis z mikrobloga

@Syntax: Szacun za pracę. Przydałoby się otwierającą tablicę zedytować, bo są tam zwykłe błędy.
Też słyszę: zgwałcili mnie. Ale ciekawym - a pytam Cę jako specjalistę - czy te odszumianie czasami nie wypłukuje czegoś? Rozumiesz? Szum jest jakąś integralną częścią całości. Czy jest pewność, że odróżniłeś go od głosu?
@1korner: Szum leży zawsze w całym paśmie. A ludzka mowa to harmoniczne znajdujące się w specyficznych miejscach w widmie częstotliwości.

Szum jednostajny w paśmie słyszalnym:
|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|#|
20 Hz____________________________20kHz

Litera A bez szumu:
| | | |#| | | | |#| | | |#| | |#| | | | | | | | | |
|#| | |#| | | | |#| | | |#| | |#| |#| |# | |
@Syntax: Rozumiem, bo zajmuję się fotografią i wiem co mogą nawyprawiać pixele. Fajnie, że te rysunki podajesz, bo to otwiera merytoryczną dyskusję. Miejmy nadzieję, że znajdą się tacy w temacie, żeby to nie była tylko gadka laików takich jak ja.
@1korner: Takie głoski jak "a" "o" "u" "e" są dźwięczne i siedzą w paśmie jako harmoniczne. Nawet osłabiając selektywnie jakiś wąski zakres częstotliwości, nie da się ich zupełnie usunąć. Natomiast takie głoski jak "z" "c" "i" są bardzo silne w wysokich tonach i bardzo krótkie. Na nagraniu nie ma w tym momencie żadnych stuków czy innych zakłóceń w wysokich częstotliwościach poza szumem. Największym problemem są te nieszczęsne głosy w tle. Ale
Wcześniejsza próba sprzed paru dni, dokładnie pokazuje, że "zgwałc" jest bez zakłóceń. Tu jest podkreślone aż do przesady:
https://instaud.io/WYi
To też pokazuje, że niezależnie od obróbki, wypowiadane słowa, nie ulegają aż takiemu zniekształceniu. Mowa ludzka jest zbyt bogata w częstotliwości, by coś ewidentnie zafałszować, przekombinować.
Ta ostatnia obróbka, finalna, pokazuje jednak dużo więcej detali, bo zostały użyte dużo lepsze narzędzia.
@Syntax: O Boże, Syntax, Ty bierzesz mnie za fachowca!
Sam widzisz, że zgwał może oznaczać sgwał, czyli sylaba.
A słowo może za tym iść inne. A tu przecież jedna litera może zmienić znaczenie słowa.
Coś tak było w filmie Antonioniego "Powiększenie" : zabójca siedział w krzakach, czy jednak nie siedział ? Lecz tamto to była fotografia analogowa. Teraz mamy niby lepiej. Dopieszczamy każdy dźwięk do końca. Ale cholera wie czy to
@1korner: Problem w tym że nie ma takiego wyrazu jak "sgwał". Nie możemy dyskutować z pewnością w taki sposób, że nawet jak już wiemy że tam jest "zgwał", to przyjdzie ktoś i powie że tam mogło być: "spał". Owszem mogło, tylko że to nie ma sensu i zwyczajnie nie słychać tam "spał".
Już ktoś kiedyś skomentował, że słyszy: "do domu chcę". Nie da się z takimi ludźmi dyskutować. To jest straszne,
@1korner: Taki tok rozumowania po prostu rozwala: "Ja też słyszę 'Zgwałcili mnie' ale tam może być 'Do domu chcę'". To tak samo jakby mówić: ja też widzę rower, ale to może być autobus. Albo: ja też czuję zapach perfum, ale to może być psia kupa. Albo się słyszy (widzi, czuje) albo nie, trzeciej możliwości nie ma.