Wpis z mikrobloga

Mireczki. Mam okazję z Różowym kupić dużą działkę za grosze. Problemem może być uzbrojenie jej w elektryczność. Pytanie czy w naszym Kraju jest opcja, żeby rodzina i dom była energetycznie samowystarczalna? Czy panele fotowoltaiczne dadzą radę? Jaki jest koszt takiej inwestycji, jeśli dom miałby ~90-100m^2?
#energia #elektryka #zrodlaodnawialne #budownictwo #budujzwykopem
  • 50
@WuDwaKa: @trochejanusz: Pewnie biurokracja ( ͡° ͜ʖ ͡°) a na prawdę to nie wiem. Można się w tym zorientować przed kupnem działki?
@Dzyszla: Właśnie czytam, że w domach jednorodzinnych nie da się zrobić w 100% pasywnie, bo i tak musi być jakiś dodatkowy system dogrzewania.
@Radeg90: Dlatego chodzi mi o różne rozwiązania, turbiny, ogniwa, cokolwiek
@KornixPL: Wydaje mi się, że nie dostaniesz warunków zabudowy i pozwolenia na budowę bez możliwości podłączenia się do sieci energetycznej. Do pozwolenia to w ogóle chyba trzeba dołączyć nawet umowę z dostawcą energii.
Fotowoltaika i turbiny z resztą też wymagają podłączenia do sieci, żeby "sprzedawać" nadwyżkę produkowanej energii.
@KornixPL: Jeżeli jest droga dojazdowa (a musi być) to tą drogą możesz pociągnąć prąd. Budowa domu samowystarczalnego jest bardzo droga i utrzymanie go również sporo kosztuje. Taniej wyjdzie kupić w innym miejscu działkę nawet jeżeli zapłacisz za nią więcej.
@KornixPL generalnie samą w fotowoltaiką nie zaspokoisz głównie w zimę. Pytanie, jak duży niedobór, a to od wielu czynników zależy. Tak na 95% to MEW tylko da radę, ale trzeba mieć rzekę ;) Na pewno bez generatora się nie obędzie i tak. Koszty mogą przewyższyć dobra cenę działki. Ale gdyby w przyszłości się prąd pojawił (może przydomowe elektrownie atomowe się zrobią popularne albo dociągną prąd) to działa dużo zyska na wartości.
@KornixPL: Zawsze możesz wystąpić z pismem do zakładu energetycznego o udzielenie wstępnej informacji techcnziej. Wtedy poznasz plany rozbudowy sieci do omawianego rejonu oraz ewentualny koszt takiego podłączenia. W przeciwieństwie do występowania o warunki techcznie, przy wstępnej informacji technicznej nie musisz mieć prawa dysposyponowania nieruchomości.ą.