Wpis z mikrobloga

Mireczki. Mam okazję z Różowym kupić dużą działkę za grosze. Problemem może być uzbrojenie jej w elektryczność. Pytanie czy w naszym Kraju jest opcja, żeby rodzina i dom była energetycznie samowystarczalna? Czy panele fotowoltaiczne dadzą radę? Jaki jest koszt takiej inwestycji, jeśli dom miałby ~90-100m^2?
#energia #elektryka #zrodlaodnawialne #budownictwo #budujzwykopem
  • 50
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cała powierzchnia dachu, w projekcie jest płaski, więc te 100m^2 myślę że będzie


@KornixPL: to tak nie działa że zamontujesz panele i będziesz samowystarczalny. Przy dużej ilości paneli w ciągu dnia będziesz produkować więcej niż jesteś w stanie zużyć. W nocy nie będzie produkować nic. Jak planujesz magazynować wyprodukowany "na zapas" prąd?
W praktyce to jest tak że to co produkujesz w dzień oddajesz w sieć energetyczną (sprzedajesz prąd zakładowi
  • Odpowiedz
@pavulon78: jeśli to ma być działka inwestycyjna to bierz, jeśli chcesz tam w miarę szybko postawić dom to zapomnij. Z własnego doświadczenia wiem, że z nieruchomościami jest tak, że jak coś może pójść nie tak to na pewno tak będzie
  • Odpowiedz
@KornixPL: Koszt inwestycji i utrzymania domu bez sieci elektroenergetycznej jest gigantyczny. Panele będą kompletnym niewypałem (musiałbyś postawić małą elektrownię) i do tego dokupić duże akumulatory, które będą magazynować energię. Koszt początkowy na pewno ponad 100000 zł, a i tak będziesz zależny od słońca.
Innym rozwiązaniem są agregaty kogeneracyjne, od razu masz prąd i ciepło w jednym. Nie jesteś zależny od warunków zewnętrznych, dobrze mieć wtedy przyłącze gazowe, ale obejdzie się
  • Odpowiedz