Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie jedna sytuacja:
Czy jeśli jadą w kolumnie samochody powiedzmy na 3 pasmowej w mieście i będąc jednym z pojazdów w środku tej kolumny sygnalizuję zamiar zmiany pasa (możę w celu wyprzedzania, może w celu kontynuowania jazdy innym pasem, nieważne) i w czasie gdy zmieniam pas za mojego samochodu zabiera się za wyprzedzanie samochód osobowy, który nie sygnalizuje migaczem zmiany pasa i zbliża się niebezpiecznie szybko do mojego samochodu powodując to, że przerywam manewr zmiany pasa, to podchodzi to pod wymuszenie? Czy jeśli taka osoba uderzy mnie w tył, gdzie ja wyraźnie sygnalizowałem zamiar, a osoba za mną nie, to kto w takim przypadku jest winny?

#prawojazdy #kodeksdrogowy
  • 5
@DaneOsobowe: na początku na tym samym co ja. Tylko, że ja sygnalizuję manewr zmiany pasa i po sekundzie zaczynam zjeżdżać już powoli na sąsiedni pas (w końcu sygnalizuję zamiar, a nie wykonywanie manewru), a typ za mną bez kierunkowskazu robi praktycznie to samo i robi to tak dynamicznie, że mam wrażenie, że zaraz zahaczy mi frontem o tył mojego samochodu.
Ogólnie standardowy manewr zmiany pasa we Wrocławiu. Widocznie sporo ludzi ma
@PrawieJakBordo: problem w tym, że sporo ludzi kierunkowskazami pokazuje moment wykonywania manewru, wówczas gdy kierunkowskazy służą bardziej do pokazywania zamiaru wykonania manewru. W takim przypadku, gdy stawiam swoje bezpieczeństwo ponad innych, to mogę powiedzieć, że 3 samochody wymusiły na mnie pierwszeństwo, bo za każdym razem jak wracałem na swój pas i chciałem ponownie rozpocząć manewr wyprzedzania, to znowu ktoś podjeżdżał szybko na moim pasie do samochodu i w momencie gdy chciałem
Po prostu trzeba mieć oczy dookoła głowy i też przycisnąć, wy wjechać razem na ten pas (sam nie zmieniam pasa jak samochód przede mną sygnalizuje, albo zmieniam i jadę na tyle wolno, by go wpuścić, ale jak ja jestem w opisanej przez Ciebie sytuacji, to dynamicznie wyjeżdżam - większość tych za nami nie zaczyna wyprzedzania nam na złość, bo widzą że chcesz pas zmienić - oni po prostu też chcą zmienić pas).