Wpis z mikrobloga

Który format zapisywania liczb uważacie za lepszy? Polski czy amerykański? #ankieta

390 050,99 zł vs $390,050.99
lub
390,050.99 zł vs $390 050,99

W #excel oraz #googlesheets muszę zdecydować się na jeden format (kropka lub przecinek). Obu walut używam równie często. Jakieś rady? #pytanie #kiciochpyta #firma #finanse #pieniadze #liczby
networth - Który format zapisywania liczb uważacie za lepszy? Polski czy amerykański?...

źródło: comment_KUtPOboGs5cM1Xz5Jakz3crpI4CuEaBm.jpg

Pobierz

Który format wybrać

  • 390,050.99 (amerykanski) 16.2% (12)
  • 390 050,99 (polski) 83.8% (62)

Oddanych głosów: 74

  • 20
  • Odpowiedz
@networth: Standardem w Polsce jest zapis z przecinkiem jako oddzielaczem ułamka oraz spacja do oddzielenia kolejnych potęg tysiąca. Bez względu która walutę zapisujesz.
Jakbyś miał do zapisania indyjskie rupie to byś używał lakh i crore?
  • Odpowiedz
@Polinik: Gdzie w ankiecie widzisz waluty? Dodałem je tylko dla lepszego zobrazowania sytuacji. Są dwie wersję.

Co mnie obchodzi polski standard skoro mieszkam na Bali???
  • Odpowiedz
Co mnie obchodzi polski standard skoro mieszkam na Bali???


@networth: a kogo obchodzi gdzie mieszkasz? Wybierz taki standard, który używasz najczęściej i który jest najbardziej naturalny dla Ciebie.
  • Odpowiedz
@networth: tłumaczy jaki jest w Polsce, bo pytasz na portalu, którego praktycznie wszyscy użytkownicy są Polakami, a znakomita większość z nich mieszka w Polsce, więc trudno się spodziewać tutaj innej odpowiedzi. Co to znaczy, że dany system jest "lepszy"? Dla mnie lepszy jest polski, bo taki używam najczęściej. Chyba, że spodziewasz się odpowiedzi wykazującej wyższość przecinka nad spacją...
  • Odpowiedz
@brak_nicku: z pierwszego wpisu można wywnioskować, że wiem jaki jest polski standard.

Nie rozumiem pytania...


Jak wkleje z kropką, a ustawiony jest standard polski to nie traktuje tego jako liczba.
  • Odpowiedz
z pierwszego wpisu można wywnioskować, że wiem jaki jest polski standard.


@networth: to jakiej odpowiedzi spodziewasz się na wykopie:) ?

Jak wkleje z kropką, a ustawiony jest standard polski to nie traktuje tego jako liczba.


Rozumiem, że chodzi tu o excela - tu separator dziesiętny jest ustawiany w systemie operacyjnym i nie ma możliwości, żeby bez zmiany tego ustawienia wprowadzać (lub wklejać) dane z innym separatorem dziesiętnym. Można to obejść
  • Odpowiedz
@networth:
To po cholerę pytasz, czy używać polskiego standardu czy nie, jak Cię polski standard nie obchodzi?
Poza tym od początku pokazujesz na walutach, to aż takie dziwne, że dostajesz odpowiedź odnośnie standardu zapisu walut?
I skąd miałem wiedzieć, że mieszkasz na Bali?
Skoro mieszkasz na Bali to używaj formatu, którego się używa na Bali. A najlepiej używaj takiego, jak Twoi kontrahenci, nie będzie ryzyka nieporozumienia co do
  • Odpowiedz
@networth: VBA to język programowania dostępny w Excelu, używany między innymi przy rejestrowaniu/odtwarzaniu makr. Import - to pobieranie danych (dane->pobieranie danych zewnętrznych), separator można zmienić też w funkcji "Dane->Tekst jako kolumny", ale w tym wypadku to już szybszym rozwiązaniem jest Znajdź i zamień
  • Odpowiedz
Jakbyś miał do zapisania indyjskie rupie to byś używał lakh i crore?


@Polinik: Twoja wypowiedź nie zabrzmiała jakbyś chciał pomóc

Pokazuje na walutach, bo operuje na tych dwóch, właśnie walutach. W ankiecie jest oznaczenie, które standardy są polskie, a które amerykańskie. Pytam po to, bo muszę się na któryś zdecydować i nie wiem na który. Arkusze nie potrafią odróżnić tych dwóch jako liczby więc mam ciężki
  • Odpowiedz
@brak_nicku: to średnia opcja. Przy 100 dokumentach w każdej użyć opcji Znajdź i zamień to pewnie godzina pracy. Import przez plik też jest wolniejszy w moim przypadku. Teraz importuje przez Kopiuj wklej, praktycznie trzy skróty, ctrl+a, ctrl+c, ctrl+v
  • Odpowiedz
Z drugiej wydaje mi się, że czytelność polskiego jest dużo lepsza.


@networth: a mi się wydaje, że to tylko dlatego, że do tego systemu jesteś dużo bardziej przyzwyczajony. I mówię tu o sposobie zapisu liczb. Sposób zapisu dat to już zupełnie inna bajka, to tak jak zapis metryczny vs imperialny. Tylko ktoś, kto od dzieciństwa używa nie mającego żadnej logiki systemu zapisu dat lub systemu imperialnego może uważać je za
  • Odpowiedz
Teraz importuje przez Kopiuj wklej, praktycznie trzy skróty, ctrl+a, ctrl+c, ctrl+v

@networth: To pytanie podstawowe - skąd te dane zwykle kopiujesz, w jakim są standardzie i czy masz wpływ na standard źródła.
  • Odpowiedz
a mi się wydaje, że to tylko dlatego, że do tego systemu jesteś dużo bardziej przyzwyczajony. I mówię tu o sposobie zapisu liczb.


@brak_nicku: Raczej nie, jestem przyzwyczajony do tego systemu może i nawet bardziej, bo na codzień przy tych liczbach pracuje bardzo długo.

Dobrze jest to widoczne na przykładzie z dużymi liczbami, 7+ cyfrowymi, z dwoma miejscami po przecinku.

Sam oceń:
networth - > a mi się wydaje, że to tylko dlatego, że do tego systemu jesteś dużo bar...

źródło: comment_mxRqegwG1RqzAyEh27MEF2sqXn2iWYkQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
2017 05 08 vs 2017/05/08 - spacje są bardziej czytelniejsze.

To pytanie podstawowe - skąd te dane zwykle kopiujesz, w jakim są standardzie i czy masz wpływ na standard źródła.


Niestety nie mam na nie wpływu, są w różnych systemach
  • Odpowiedz