Wpis z mikrobloga

Baldur von Schirach (przywódca Hitlerjugend)

Urodzony 9 maja 1907 roku w Weimarze. Pochodził z bardzo zamożnej i dużo znaczącej rodziny. Miał trzech synów i córkę. Jego ojciec piastował wysokie urzędnicze stanowisko w rodzinnym mieście, ponadto był uznanym reżyserem teatralnym. Matka była Amerykanką, dlatego w domu mówiono równie często po angielsku, jak i po niemiecku.

Baldur po ukończeniu osiemnastego roku życia wstąpił do NSDAP. Niedługo potem wyjechał do Monachium na studia. Studiował historie sztuki, gdzie został przywódcą młodych socjalistów. W 1933 roku objął dowodzenie nad całym Hitlerjugend otrzymując najwyższy, w tej organizacji, wojskowy stopień - Reichsjugendführera, rownocześnie rezygnując z nauki.

Baldur był wzorem do naśladowania dla niemieckiej młodzieży, rownocześnie był znakomitym manipulatorem. Na siłę próbował przypodobać się Hitlerowi, pisał wiersze i poematy na jego cześć. Jego postawa, prezencja i głoszone hasła sprawiły, że pomimo braku obowiązku do Hitlerjugend zgłosiło się około 8 milionów młodych chłopców w wieku od 10 do 18 lat. Przed rządami Baldura Hitlerjugend liczyło zaledwie 22 tysiące chłopców.

W 1940 roku wstąpił do armii i walczył w kampanii francuskiej, jednocześnie został pozbawiony swojego wcześniejszego stanowiska, zostając gauleiterem Wiednia. Za jego rozkazem wysłano około 185 tysięcy austriackich Żydów do obozów, nazywał to "wkładem do kultury europejskiej". Pod koniec wojny Baldur próbował przemówić Hitlerowi do rozsądku i ograniczyć wywózkę Żydów, czym stracił w jego oczach.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Wiednia słuch o nim zaginął. Oficjalnie uznano go za zamarłego. Nie informując nikogo Baldur pod przybranym nazwiskiem 'Richard Falk' uciekł z Wiednia do małej mieściny Schwaz. Chciał rozpocząć nowe życie pracując jako tłumacz w placówce amerykańskiej. Tam też pisał swoją powieść "Tajemnica Myrny Loy", której nie dokończył.

5 czerwca 1945 roku Baldur przyznał się władzom amerykańskim kim jest, twierdził, że poddanie się karze w rozprawie Hitlerjugend to jego obowiązek, ponieważ on stał na ich czele i pozostanie do końca.

W 1946 Baldur von Schirach został skazany w procesie Norymberskim na 20 lat pozbawienia wolności za zbrodnie przeciw pokojowi tzn. zarządzanie Hitlerjugend i zbrodnie przeciw ludzkości. Tak mówił na temat Hitlerjugend:
"Mojej moralności nauczyłem się u boku Fuhrera, była to zła wiara. Brałem udział w tej akcji. Nie mogę tego cofnąć".
W 1966 roku wyszedł na wolność. Po wyjściu opublikował wspomnienia "Wierzyłem w Hitlera". Zmarł 8 sierpnia 1974 roku z powodu choroby oczu.

Jego wnuk, Ferdinand von Schirach, jest autorem wielu książek.
Baldur von Schirach skomponował muzykę do propagandowego filmu "Hitlerjuge Quex".

#historiajednejfotografii #iiwojnaswiatowa #fotohistoria

#zbrodniarzewojny - zapraszam
P.....o - Baldur von Schirach (przywódca Hitlerjugend) 

Urodzony 9 maja 1907 roku w ...

źródło: comment_xojEt4I7isqyEYxQj3JIgSyRHzofbJXk.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@Patrizio umarł na zawał serca oslepl już w wcześniej ale to nie było przyczyną śmierci.
Na swoim grobie życzył sobie by był napis " byłem jednym z was "
W 2015 roku zlikwidowano jego grób na cmentarzu.
  • Odpowiedz