Wpis z mikrobloga

NA KOGO ODDALIBYŚCIE GŁOS W WYBORACH PREZYDENCKICH WE FRANCJI?


@grim_fandango: gdybym był Francuzem to bym głosował na Fillona, ale życzę wygranej albo komuniście, albo Le Pen, bo oni zrobią burdel, albo w jedną, albo w drugą stronę i jak mawiał klasyk "ta stara #!$%@? Francja odcierpi jeszcze za naszą krzywdę, zawsze nas zdradzała i sprzedawała"
@camilioflower: W USA Eisenhower wprowadził podatek na poziomie 93%, ale po odliczeniach wynosił on w praktyce koło 70%. 100% to slogan, nie efektywne 100%. Efektywnie to jakieś 60-80%. Chodzi o racjonalne wyrównywanie dochodów, ale też o pewien socjalny sygnał. Także, by wywołać wzburzenie u neoliberałów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Efektywnie to jakieś 60-80%. Chodzi o racjonalne wyrównywanie dochodów,


@ch_gordon: no racjonalne w opór... zabrać komuś 60-80% uczciwie zarobionych pieniędzy...
Po za tym przypominam, że 5 lat temu we Francji wprowadzili podatek 75%, który okazał się jakimś szalonym absurdem (sprawa Gerarda Depardieu) i szybko się z tego wycofali
@llllllll: @Adekop: Racjonalne w tym sensie, że to logiczne działanie na rzecz realizacji potrzeby większej redystrybucji. Działanie, które może okazać się w konkretnych warunkach błędne, ale błąd nie jest z automatu nieracjonalny. Podatek 93-procentowy od Eisenhowera do lat 70 miał się dobrze, nierówności były najmniejsze w historii, nie występowały finansowe kryzysy, a wzrost gospodarczy był wyższy niż dziś. Potem nastąpiła stagflacja, ale to już inna bajka.

I mimo wszystko Francuzi
@ch_gordon: USA zyskiwały na zrujnowanej Europie, mieli gigantyczną przewagę konkurencyjną nad zrujnowaną Europą, co więcej nie można było opanować stagflacji metodami jakie ją wywołały i trzeba było odejść od keynesizmu, do tego gospodarki nie były tak zglobalizowane i nie było możliwości tak łatwego przenoszenia się z podatkami i działalnościami do Bangladeszów.
A poniżej top marginal rate (górna stawka podatkowa) a wpływy do budżetu jako % PKB.
Pobierz Adekop - @ch_gordon: USA zyskiwały na zrujnowanej Europie, mieli gigantyczną przewagę...
źródło: comment_nri7GgxPg3XAH0z0nbGobZhz8znuxBmL.jpg
@Adekop: Wklejenie tego wykresu jako jednoznacznego argumentu świadczy o pewnym złudzeniu, że spektakularny procentowy wzrost podatków powinien skutkować spektakularnym procentowym wzrostem wpływów podatkowych. W rzeczywistości tak nie jest...

Twój wykres obrazuje tzw. prawo Hausera, głoszące, że skoro wpływy z federalnego podatku od wynagrodzenia od czasu II wojny światowej były zawsze równe średnio prawie 19% PKB, bez względu na najwyższą stawkę podatkową, to nie ma też uzasadnienia dla jej podwyższania. Tylko czy
Pobierz c.....n - @Adekop: Wklejenie tego wykresu jako jednoznacznego argumentu świadczy o pe...
źródło: comment_gk47JrexbtA7aDKoAsJDZvep1cADPkj5.jpg
@ch_gordon: A z punktu widzenia uczciwych ludzi, nie do przyjęcia. Ważne jest też to, że niższa górna stawka podatku, koreluje z wyższym wzrostem gospodarczym, bogaci po prostu pieniądze inwestują, a biedni przejadają.
@ch_gordon: Bełkot. Są prowadzone porównania przekrojowe, symetryczne, w czasie w jednym kraju, między krajami i widać wyraźnie im niższe podatki dla najbogatszych tym wyższy wzrost.