Wpis z mikrobloga

Dzisiaj cofniemy się mooocno w przeszłość (konkretnie do 2010 roku) :)

Osiem lat temu (model zaczął powstawać jeszcze w 2009) postanowiłem że czas rzucić się na głęboką wodę i zrobić duży model amerykańskiej ciężarówki. Ale z racji tego że sama ciężarówka za wiele funkcji nie posiada, wybór padł na wersję holowniczą.

Począwszy od grilla szerokiego na 8 studów (kropek), cała ciężarówka rozszerza się w kierunku zabudowy do 18s. Sama maska rozszerza się o 3s, przez co kabina ma 11s szerokości przy szybie, ale już przy sleeperze ma 13s. Po wielu bojach udało mi się jednak uzyskać płynne poszerzenie na całej długości kabiny.

Na tyle na ile pozwalały wtedy środki i moja wiedza, model został wzbogacony o elektrykę i pneumatykę.

Cały układ pneumatyczny składał się z:
- Kompresora złożonego z dwóch małych pompek ii silnika RC (który nawiasem mówiąc wtedy był dużo bardziej dostępny niż teraz. W sumie nic dziwnego, bo jest prądożerny. Bardzo.), załączanego i wyłączanego poprzez wyłącznik ciśnieniowy
- 4 czerwonych siłowników starego typu podnoszących bom
- 4 dużych siłowników (dwa podnoszą widelec, jeden odpowiada za jego wychył, jeden siłownik odpowiada za unoszenie drugiej osi)
- 4 dużych siłowników odpowiedzialnych za stabilizację całości (dwa w podporach tylnych, dwa w podporach przednich, wysuwanych)
- Manometru, który pokazywał aktualny stan ciśnienia w układzie (kompresor dobijał do półtora bara)
- Airtanka

Aha, te czerwone siłowniki pneumatyczne nie są malowane, LEGO kiedyś zaczynało od czerwonych siłowników :)

Elektryka zawierała silniki odpowiedzialne za jazdę, skręt, podnoszenie drugiej osi, wysuw przednich podpór, pracę wyciągarek oraz obrót i wysuw ramienia.
A z oświetlenia to miałem zamontowane przednie światła oraz migające koguty nad wyciągarkami.

Po upływie tych kilku lat jestem nadal bardzo zadowolony z tego modelu, chociaż jakbym miał go budować dzisiaj to kilka rzeczy bym zrobił inaczej :)

#longerowemodele #lego #tworczoscwlasna #modelarstwo #chwalesie #ciezarowki
Pobierz M_longer - Dzisiaj cofniemy się mooocno w przeszłość (konkretnie do 2010 roku) :)

...
źródło: comment_RkMmzpTqDQFkmGhMhBA3WUWRdEc6RmjD.jpg
  • 10