Wpis z mikrobloga

#calywykopkisizur
Kto robi żurek na święta? Dziś mam dzień rozłąki.
Wczoraj w południe czuć już było kwaśny aromat, ale nie był jeszcze zbyt przyjemny. Dominowały zapachy z ziela angielskiegobi liści laurowych. Jeszcze ma czas.
Rano już kipiało (robiłem trzy porcje w dwulitrowym słoiku), w przelałem do większego.
Z ciekawostek, zakwas na chleb się robi podobnie, tylko nie ma przypraw i stosunek wagowy wody do mąki to jeden do jednego. I trzeba karmić codziennie. Tu mój przepis: https://breadcentric.com/2016/11/13/sourdough/
#gotujzwykopem #zurek #bojowkapiekarska
  • 6
  • Odpowiedz
@tptak: widzę, że mamy podobne hobby, ja też pieke chleby, robię wędliny (akurat tylko jak jestem u rodziców bo w bloku został mi tylko szynkowar) no i generalnie uwielbiam gotować.

Ja czasem zakwas wspomagam łyżka soku z ogórków kiszonych.
  • Odpowiedz
@tptak: takie pytanie jeszcze, tego zakwasu na żur nie mieszasz? Bo ja mieszam 1x dziennie a chyba nie powinienem. Dzisiaj mi już zaczyna pachnieć lekko kwaśnym, chociaż ledwo co przebija się przez czosnek, chyba trochę z nim przesadziłem. Za to zakwas na chleb już całkiem ładnie wygląda i pachnie, codziennie dokarmiam i mieszam 2x dziennie. Może coś będzie z tej słabej mąki. Dzisiaj znalazłem w lidlu typ 2000, następnym razem zrobię
  • Odpowiedz
@toodrunktofuck: Mieszam. Dziś poprosiłem Tatę, bo musiałem wyjechać na chwilkę. Tak to jest jak się przyjeżdża na dwa tygodnie, pląsam tylko, żeby wszystkich zobaczyć. Przyprawy owszem, mocno pachną, czosnek też. Ale nie jest to problem. Za dwa dni już będzie całkiem inny zapach.
  • Odpowiedz